Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

15 marca - rocznica debiutu Pogoni Szczecin w ekstraklasie

Maurycy Brzykcy
Maurycy Brzykcy
Pogoń Szczecin 1958 r. - po zdobyciu awansu do I ligi. Stoją od lewej: Wiśniewski, Słowiński, Krygier (trener), Ignaczak (w cywilu), Piątek, Jaworski, Bakuła, Nowacki, Konarski, Leszczyński, Kalinowski. W przysiadzie od lewej: Domżalski, Kurzynoga, Przybylski.
Pogoń Szczecin 1958 r. - po zdobyciu awansu do I ligi. Stoją od lewej: Wiśniewski, Słowiński, Krygier (trener), Ignaczak (w cywilu), Piątek, Jaworski, Bakuła, Nowacki, Konarski, Leszczyński, Kalinowski. W przysiadzie od lewej: Domżalski, Kurzynoga, Przybylski. Książka "55 lat piłki nożnej w Pogoni Szczecin"
W tym roku świętujemy 70. urodziny Pogoni Szczecin, ale innych historycznych dat także nie brakuje. Dziś mija dokładnie 59. lat od debiutu Portowców w ekstraklasie.

Ten moment przypadł na 15 marca 1959 roku. Wówczas Pogoń, jako beniaminek, walczyła w Szczecinie z Gwardią Warszawa, zasłużonym ówcześnie klubem, który miał już w dorobku tytuł wicemistrza kraju (sezon 1956/57) oraz był zdobywcą Pucharu Polski (1954 r). Obecnie Gwardia gra w A-klasie. W tamtych latach to jednak goście byli faworytem w Szczecinie. Nie zawiedli, pokonali Pogoń 1:0 po golu reprezentanta Polski, Stanisława Hachorka.

Jesteś fanem

W premierowych rozgrywkach Duma Pomorza zajęła ostatnie z miejsc gwarantujących pozostanie w lidze, wyprzedziła Cracovię i Górnika Radlin. Pierwsze zwycięstwo nadeszło w 3. kolejce sezonu. Właśnie w starciu z zespołem z Radlina.

- Przeskok w zespołu z ligi międzywojewódzkiej (1957 r) do ekstraklasy (1959) był zbyt gwałtowny, aby mógł gwarantować uzyskiwanie korzystnych wyników w najwyższej klasie piłkarskiej - pisał w swojej książce "55 lat Pogoni Szczecin" Florian Krygier, który wprowadził Pogoń do ekstraklasy, ale w roku 1959 funkcję szkoleniowca pełnił Edward Brzozowski. - Zespół nie dysponował jeszcze odpowiednio przygotowaną kadrą zawodniczą. Awans przyszedł za wcześnie - nie ukrywał w swojej publikacji Florian Krygier.

W barwach Pogoni występowali wówczas bramkarze Konarski i Mendalko, obrońcy Leszczyński, Nowacki, Ksol i Domżalski, pomocnicy Jabłonowski, Przybylski, Wiśniewski oraz napastnicy Kielec, Mielniczek, Kalinowski, Piątek, Jaworski, Słowiński, Bakuła. Najwięcej bramek dla Pogoni zdobyli Kalinowski i Kielec - po 9. Ten drugi zadebiutował w pierwszoligowym zespole Portowców 24 maja 1959 r w spotkaniu z Polonią Bytom (1:1).

Od tamtego momentu Pogoń rywalizowała w 1333 ligowych meczach w elicie. Więcej spotkań rozegrało jedynie sześć klubów: Legia Warszawa, Wisła Kraków, Ruch Chorzów, Górnik Zabrze, ŁKS Łódź i Lech Poznań.

Zobacz także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 15 marca - rocznica debiutu Pogoni Szczecin w ekstraklasie - Głos Szczeciński

Wróć na gol24.pl Gol 24