Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

'Bezbłędna tabela', czyli jak wyglądałaby Ekstraklasa bez błędów sędziów (1. kolejka)

ks
Wraz z rozpoczęciem nowego sezonu Lotto Ekstraklasy, redakcja GOL24.pl wznawia cykl ‘Bezbłędna tabela’. Oto, jak na wyniki pierwszej kolejki rozgrywek 2016/17 wpłynęły decyzje sędziów.

Czym będzie ‘bezbłędna tabela’?

Otóż będą to nasze staranne, ale wciąż tylko szacunkowe próby ustalenia, jak wyglądałaby tabela naszej ligi, w której wpływ wciąż zbyt często powtarzających się błędów sędziowskich spadłby do minimum. Zdajemy sobie sprawę, że poza sytuacjami z samej końcówki spotkania, nie będziemy w stanie dokładnie przewidzieć, jak wyglądałby mecz, gdyby arbiter w pewnym momencie swoją złą decyzją nie wpłynął na jego wynik. Niemniej jednak, postaramy się oszacować to jak najdokładniej, trzymając się przy tym z góry ustalonych zasad.

Oto zasady tworzenia 'bezbłędnej tabeli':

- Kiedy sytuacja jest trudna do jednoznacznej oceny, przyjmujemy, że sędzia się nie pomylił. Bierzemy więc pod uwagę tylko sytuacje, w których jesteśmy na sto procent pewni lub niemal pewni, że sędzia popełnił błąd.

- Bramki z niesłusznego rzutu karnego/wolnego, bramki ze spalonych (staramy się tworzyć tabelę idealną, więc uwzględniamy wszystkie błędy, zapominając o zasadzie ‘promowania gry ofensywnej’) lub po innych przewinieniach zabieramy bez żadnych ceregieli, nie ma przebacz.

- Niesłusznie niepodyktowany rzut karny dla nas jest zdobytą bramką. Sorry bramkarze, taki mamy klimat.

- Nieprawidłowo anulowane bramki dodajemy do wyniku, z kolei jeśli chodzi o niesłusznie przerwane dogodne sytuacje do zdobycia gola, to rozpatrujemy każdą z nich indywidualnie.

- W sytuacji gdy sędzia niesłusznie pokazał czerwoną kartkę lub zapomniał jej pokazać: za od 20 do 40 minut gry w ‘niesłusznym statusie liczebnym obu drużyn’, wynik jest weryfikowany o jedną bramkę na korzyść pokrzywdzonych; natomiast za dłuższy okres – o jedną albo dwie. W tej sprawie będziemy decydować na bieżąco, zależnie od sytuacji meczowej.

- Pokazania niesłusznej pierwszej żółtej kartki (lub jej braku) nie uznajemy za poważny błąd i wypaczenie wyniku spotkania. Powód - zawodnik zdaje sobie sprawę ze swojego statusu przy następnym podejmowaniu ryzyka faulu kosztującego napomnienie. Dlatego też, gdy piłkarz jest usuwany za dwie żółte kartki z boiska, bierzemy pod uwagę tylko słuszność drugiej kartki.

- Sędziom, których błędy są bardziej niż ewidentne, wręczamy ‘punkty karne’. Szczegółowe zasady będą opublikowane pod klasyfikacją. Na tej podstawie powstanie też nasz ranking arbitrów.

- Na koniec NAJWAŻNIEJSZE. Pamiętajcie – to zestawienie jest pewnego rodzaju ‘grą’ z naszej strony, która polega w dużej mierze na gdybaniu. Nie jesteśmy w stanie stwierdzić, jak dokładnie potoczyłoby się spotkanie po podyktowaniu danego rzutu karnego czy uznaniu danej bramki. Inaczej się przecież gra przy prowadzeniu, a inaczej przy remisie. Tak samo stracona bramka może zarówno podłamać drużynę, jak i obudzić ją do porządnej gry.

My tylko SZACUJEMY, ile dany zespół zyskał na kolejnych decyzjach sędziów i jak mogłaby (ale nie musiałaby) wyglądać tabela, gdyby wszystkie decyzje arbitrów były poprawne. Dlatego też w komentarzach nie musicie nam ‘przypominać’, że ta tabela, delikatnie mówiąc, ‘niekoniecznie ma coś wspólnego z rzeczywistością’. My znamy jej wysoką tolerancję błędu, ale to tylko materiał poglądowy.

Dla ułatwienia obliczeń, do 30. kolejki w razie remisu punktowego pomiędzy drużynami, o kolejności będzie decydował bilans bramkowy. Po 30. kolejce dopiero będziemy uwzględniać bilans meczów bezpośrednich, aby odwzorować tabelę wg zasad Ekstraklasy po rundzie zasadniczej. Na koniec sezonu w razie remisu pomiędzy zainteresowanymi drużynami o kolejności będzie decydować liczba punktów zdobytych w całym sezonie bez uwzględniania podziału punktów (alternatywna tabela będzie się pojawiać co kolejkę, od 31. do 37. serii spotkań). W razie remisu i w tym aspekcie, nie będziemy wyłaniać drużyny, która zajmie miejsce wyższe - dwie drużyny będą sklasyfikowane jednocześnie na tym samym miejscu.

Mecze 1. kolejki Ekstraklasy

Mecze, których wyniki nie zostały zweryfikowane:

Ruch Chorzów – Górnik Łęczna 2:1 (Mariusz Złotek)
Cracovia – Piast Gliwice 5:1 (Tomasz Kwiatkowski)
Bruk-Bet Termalica Nieciecza – Arka Gdynia 2:0 (Paweł Raczkowski)

W tych meczach nie było większych kontrowersji.

Mariusz Złotek, Tomasz Kwiatkowski, Paweł Raczkowski (po 10 pkt) - bezbłędny mecz

Wisła Płock – Lechia Gdańsk 2:1 (Daniel Stefański)

W Wiśle Płock sędzia Daniel Stefański miał bardzo ważną decyzję do podjęcia w samej końcówce. Podyktowany rzut karny dla Wisły Płock za zagranie ręką Jakuba Wawrzyniaka jest jak najbardziej prawidłowy. Dość duża odległość od strzelającego Dominika Kuna, tzw. piłka oczekiwana, a że ręka Wawrzyniaka wyraźnie powiększa obrys ciała, to sędzia nie miał wątpliwości – rzut karny.

'Bezbłędna tabela', czyli jak wyglądałaby Ekstraklasa bez błędów sędziów (1. kolejka)

Wcześniej, w 58. minucie, sędzia słusznie nie uznał gola dla gości, po tym jak na minimalnym spalonym był Paixao.

Daniel Stefański (10 pkt) - bezbłędny mecz

Śląsk Wrocław – Lech Poznań 0:0 (Bartosz Frankowski)

Kontrowersją we Wrocławiu było starcie Morioki z Tettehem. W tym przypadku sędzia powinien był zareagować, ale nierozważne zagranie pomocnika Lecha Poznań, który trafił ręką Japończyka, powinno być ‘wycenione’ na żółtą kartkę. Nie jest to jednak rzecz, która wpływa na wynik pojedynku.

Bartosz Frankowski (10 pkt) - bezbłędny mecz

Zagłębie Lubin – Korona Kielce 4:0 (Jarosław Przybył)

'Bezbłędna tabela', czyli jak wyglądałaby Ekstraklasa bez błędów sędziów (1. kolejka)

Sędzia Jarosław Przybył w Lubinie musiał podyktować rzut karny dla Zagłębia, po tym jak Dmitrij Wierchowcow przewrócił w polu karnym Krzysztofa Piątka. Białorusin w dość przypadkowy sposób, ale jednak podstawił nogę swojemu rywalowi i w ten sposób spowodował jego upadek. Rzut karny.

Jarosław Przybył (10 pkt) - bezbłędny mecz

Zweryfikowane wyniki:
Wisła Kraków – Pogoń Szczecin 2:1 (Paweł Gil) -> zweryfikowane na 3:1

Przegląd błędów w pierwszej kolejce ligowej zaczynamy od Krakowa, a dokładnie od 21. minuty starcia Wisły z Pogonią, gdy po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Petara Brleka, w polu karnym Pogoni Jarosław Fojut ściągnął na ziemię swojego rywala. To powinien być rzut karny dla Białej Gwiazdy.

Paweł Gil (5 pkt) – poważny błąd

Legia Warszawa – Jagiellonia Białystok 1:1 (Szymon Marciniak) -> zweryfikowane na 1:2

Faul Aleksandrowa na Góralskim w meczu Legia - Jagiellonia
Faul Aleksandrowa na Góralskim w meczu Legia - Jagiellonia Ekstraklasa.tv

Najwięcej kontrowersji było jednak w meczu w Warszawie, w meczu Legii z Jagiellonią, gdzie wracający z Euro 2016 Szymon Marciniak miał sporo pracy i niestety nie poradził sobie z tymi kontrowersjami najlepiej. Polski sędzia międzynarodowy wypaczył wynik spotkania, nie dyktując dość ewidentnego rzutu karnego dla Jagiellonii po faulu Aleksandrowa na Góralskim. Co do faulu nie ma wątpliwości, ale sędzia Marciniak miał utrudnione zadanie przez samą sytuację boiskową – odbiór Góralskiego, przerywającego próbę kontry Legii, i brak możliwości odpowiedniego ustawienia do sytuacji. ‘Nos’ arbitra tym razem zawiódł.

'Bezbłędna tabela', czyli jak wyglądałaby Ekstraklasa bez błędów sędziów (1. kolejka)

W przypadku czerwonej kartki dla Aleksandrowa za brutalny faul na Górskim nie ma większych wątpliwości. Bardzo brzydki atak, bez możliwości zagrania piłki, który mógł spowodować ciężką kontuzję rywala. Czerwień jak najbardziej prawidłowa.

Szymon Marciniak (4 pkt) – poważny błąd, wypaczony wynik

Oto nasza ‘bezbłędna tabela’ po 1. kolejce Ekstraklasy:

'Bezbłędna tabela', czyli jak wyglądałaby Ekstraklasa bez błędów sędziów (1. kolejka)

Objaśnienie oznaczeń:

- ‘punkty u nas’ – liczba punktów zdobytych przez dany zespół po naszych weryfikacjach
- ‘punkty w TME’ – liczba punktów zdobytych w oficjalnej tabeli T-Mobile Ekstraklasy
- ‘bilans pkt’ – bilans punktowy, różnica punktów pomiędzy tymi w oficjalnej tabeli, a tymi z naszej ‘bezbłędnej tabeli’. Liczba dodatnia oznacza, że drużyna zyskała na korzystnych decyzjach sędziów, a ujemna, że na nich straciła
- ‘błędy na +’ - poważne błędy sędziów popełnione na korzyść danej drużyny
- ‘błędy na –‘ - poważne błędy sędziów popełnione na niekorzyść danej drużyny
- ‘mecze na +’ – mecze, w których sędzia wypaczył wynik na korzyść danej drużyny
- ‘mecze na –‘ – mecze, w których sędzia wypaczył wynik na niekorzyść danej drużyny

Ranking sędziów:

'Bezbłędna tabela', czyli jak wyglądałaby Ekstraklasa bez błędów sędziów (1. kolejka)

Zasady:

- każdy sędzia otrzymuje za mecz 10 punktów
- uwzględniane są tylko błędy, które wpłynęły na wynik meczu
- poważny błąd to 5 punktów karnych, mniejszy błąd to 2 pkt karne, błąd asystenta to 2 pkt karne, spalone 'z duchem gry' pozostawiamy bez konsekwencji, wypaczenie wyniku meczu (inne rozstrzygnięcie) to dodatkowy 1 punkt karny.
- najniższa możliwa nota dla sędziego to 0 punktów

Zgody i kosy kibicowskie w Polsce [ZDJĘCIA, WIDEO]

Najlepsze piłkarskie newsy - polub nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gol24.pl Gol 24