Lotto Ekstraklasa. Jagiellonia znów ze srebrnym medalem. Wygrana z Wisłą więcej nie dała

JCZ, mark
Jagiellonia - Wisła 2:1
Jagiellonia - Wisła 2:1 Jarosław Sołomacha
Lotto Ekstraklasa. Jagiellonia Białystok po raz drugi z rzędu została wicemistrzem Polski. W ostatnim meczu sezonu pokonała Wisłę Płock 2:1 i tym samym uplasowała się trzy punkty za Legią Warszawa. Duży sukces debiutującego w lidze i u „Pszczółek” trenera Ireneusza Mamrota. W nagrodę drużyna zagra w eliminacjach do Ligi Europy. Rywal, choć walczył dzisiaj dzielnie, wobec porażki i zwycięstwa Górnika Zabrze zajął ostatecznie piąte miejsce. To za mało, żeby pokazać się w Europie.

Za bardzo graliśmy indywidualnie – podsumowywał pierwszą połowę spotkania Taras Romanczuk, pomocnik Jagiellonii.

I rzeczywiście w grze gospodarzy trudno było dostrzec ładne i składne akcje. Owszem Żółto–Czerwoni dłużej posiadali piłkę, ale niewiele z tego wynikało. Godna odnotowania była akcja z 18 minuty w trójkącie Przemysław Frankowski, Martin Pospisil i Cillian Sheridan. Niestety ostatecznie piłka do tego ostatniego nie dotarła. Wisła Płock potwierdziła, że w końcówce sezonu jest w bardzo dobrej dyspozycji.

Goście skutecznie rozbijali ataki i sami wyprowadzali niebezpieczne kontry. Groźnie na prawym skrzydle kilka razy uciekał Konrad Michalak, a niebepiecznie pod bramka Mariana Kelemena robiło się także po stałych fragmentach gry. Wreszcie w 35 minucie po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Arkadiusz Reca zgrała piłkę do Jose Kante, a ten strzałem z pierwszej piłki pokonał Mariana Kelemena. W Poznaniu w tym momencie było 1:0 dla Legii i mistrzostwo od Jagiellonii było bardzo daleko. Skuteczna odpowiedź Jagi przyszła w 44 minucie. Romanczuk dośrodkował, a w polu karnym Ivan Runje przeskoczył Cezarego Stefańczyka i uderzeniem głową doprowadził do remisu.

Druga połowa rozpoczęła się od dużej kontrowersji. Wisła zdobyła bramkę po strzale Kante, ale sędzia skorzystał z wideoweryfikacji i uznał, że wcześniej Taras Romanczuk był faulowany. Gola więc nie uznał. Wisła walczyła, a takowała, gdyż tylko wygrana dawała im prawo gry w europejskich pucharach. Jagiellonia zaś przeprowadziła skuteczną kontrę, po której Cillian Sheridan głowa zdobył fantastyczną bramkę ustalając wynik spotkania na 2:1.

I tak Jagiellonia zdobyła po raz drugi z rzędu tytuł wicemistrza Polski.

Piłkarz meczu: Jose Kante