LOTTO Ekstraklasa. Lech wziął Piasta w obroty. Boniek pochwalił obrońcę

Wojciech Grzegorzyca
Piast Gliwice - Lech Poznań 0:3
Piast Gliwice - Lech Poznań 0:3 Fot Arkadiusz Gola / Polska Press
LOTTO Ekstraklasa. Udany start Lecha Poznań. Po 3:0 z Bruk-Bet Termaliką Nieciecza u siebie, nadeszło 3:0 z Piastem Gliwice na wyjeździe. Zespół Nenada Bjelicy był lepszy w każdym elemencie piłkarskiego rzemiosła. Błysnął Radosław Majewski – autor dwóch goli. Wynik ustalił Dawid Kownacki. A prezes PZPN Zbigniew Boniek pochwalił na Twitterze Ukraińca, Wołodymyra Kostewycza. - Ten lewy obrońca to nie jest żart – napisał. Lech dzięki wygranej nadrobił dwa punkty do liderującej Lechii Gdańsk. Teraz ma pięć oczek straty i bezpośredni mecz w 24. kolejce, czyli za dwa tygodnie.

Kibice Piasta zgromadzeni na stadionie przy Okrzei nie mieli powodów do narzekania, bowiem ich zespół ruszył do ataku zaraz po pierwszym gwizdku arbitra. Już w pierwszej minucie spotkania celny strzał na bramkę oddał Bartosz Szeliga. Piłka posłana po ziemi nie zaskoczyła jednak dobrze ustawionego golkipera Lecha. W odpowiedzi kilka minut później Szymon Pawłowski w podobny sposób sprawdził dyspozycję Jakuba Szmatuły.

Każda kolejna akcja wyraźnie napędzała gliwiczan. W 14. minucie Patrik Mraz minął Tomasza Kędziorę i technicznie spróbował umieścić piłkę w okienku bramki. Jasmin Burić wyciągnął się jednak jak struna i odbił futbolówkę. Lechici nie pozostawali dłużni. Kilka minut później Wołodymyr Kostewycz zakończył rajd lewym skrzydłem dośrodkowaniem wprost na głowę Macieja Gajosa. Piłkę z linii bramkowej wybił kapitan niebiesko-czerwonych, Radosław Murawski. W 27. minucie gospodarze nie mieli już tyle szczęścia. Bezpośrednio z rzutu wolnego uderzył Radosław Majewski, a futbolówka po odbiciu się od głowy Łukasza Sekulskiego przeleciała tuż obok zaskoczonego Jakuba Szmatuły i zatrzepotała w siatce.

Goście nie spoczęli jednak na laurach i w 34. minucie wyprowadzili drugi cios. Kolejnym dokładnym dośrodkowaniem z lewej strony boiska popisał się Volodymyr Kostevych, a Radosław Majewski głową zdobył swojego drugiego gola w tym spotkaniu. Kilka minut przed końcem pierwszej części spotkania gliwiczanie kilkukrotnie próbowali odpowiedzieć rywalom. Najbliżej osiągnięcia celu był Bartosz Szeliga, który zmusił bramkarza Lecha do piąstkowania.

W drugiej połowie intensywność, a przede wszystkim skuteczność ataków Piasta nieco spadła. Znacznie lepiej w tym aspekcie gry radzili sobie goście z Poznania, czego dowodem był chociażby strzał Radosława Majewskiego z 57. minuty. W skompletowaniu hat-tricka pomocnikowi Lecha przeszkodził jednak bramkarz gospodarzy, który odbił piłkę na rzut rożny. Zaledwie pięć minut później goście po raz kolejny w tym meczu udokumentowali swoją przewagę. Szymon Pawłowski uderzył na bramkę, a do odbitej przez Jakuba Szmatułę futbolówki dopadł Dawid Kownacki, który nie miał najmniejszych problemów z umieszczeniem jej w bramce. Napastnik "Kolejorza" chwilę przed zejściem z boiska miał szansę na to, żeby po raz drugi wpisać się na listę strzelców, ale tym razem piłka po jego dobitce trafiła w słupek. Jednocześnie była to ostatnia groźna sytuacja w meczu na Okrzei.