"Łysy" zarobił na peruke

"Łysy" zarobił na peruke

Rafał Romaniuk/Polska The Times

Gol24

Gol24

Reprezentacja Polski

Reprezentacja Polski ©Przemysław Jach

- Dziennikarz kpił, że tylko 1600 zł na dom dziecka dajemy. Zapomniał, że wspieramy ponad tysiąc takich instytucji - o działaniach PZPN, w rozmowie z Rafałem Romaniukiem, opowiada Grzegorz Lato.
Reprezentacja Polski

Reprezentacja Polski ©Przemysław Jach

Po roku rządów w PZPN nie ma Pan dość?
Nie. Od razu wiedział, że będę pod ostrzałem. Tak jak wcześniej Dziurowicz czy Listkiewicz. Słyszę, że mafią jesteśmy, że przekręty robimy. Jakby tak było, toby nas CBA dawno w kominiarkach wyprowadziło. Byłyby kurtki na głowach, kilka kamer. Niektórzy na to liczyli. I się przeliczyli. Wobec PZPN wszystkie chwyty są dozwolone.

To przesada? Skoro o PZPN mówi się źle od kilkunastu lat, może coś jest na rzeczy?

W PZPN łatwo jest walić, zwłaszcza że atmosferę podsycają media. Zresztą w 90 proc. należące wie pan do kogo. Patrzę też na tych młodych ludzi, którzy na Cyprze zakładają stronę Koniecpzpn. I się dziwię.

A co Pan czuje, jak kibice na polskich stadionach krzyczą pod Pana adresem obraźliwe hasła?

Przecież w tym kraju nie ma autorytetów. Cieszę się, że ich rodzicom w latach 70. i 80. dałem trochę radości. A na krytykę jestem uodporniony. Jak byłem zawodnikiem i grałem w polskiej lidze, różne okrzyki słyszałem. Były przyśpiewki: "Łysy, łysy, co ty robisz, na perukę nie zarobisz". Każdy potrafi być złośliwy. Jak dziennikarz TVN24, który kpił, że tylko 1600 zł na dom dziecka dajemy. Zapomniał, że wspieramy ponad tysiąc takich instytucji. Życzę mu, by jego stacja też dawała 1,5 mln na domy dziecka.

Za kilkadziesiąt godzi mija rok Pana rządów w PZPN. Jest coś, co się Panu udało?

Oczywiście. Zaczęliśmy szkolić trenerów. W końcu mam biuro prawne z prawdziwego zdarzenia. Nie udało mi się stworzyć, i to muszę przyznać, biura prasowego. Ale zmienić wizerunek PZPN to ciężka sprawa.
Krytyka mnie nie rusza.

Miały być plusy.

Powołaliśmy reprezentację do lat 23. Nie tak dawno krytykowaliście mnie za kontrakt ze Sportfive. Dzisiaj niektórzy mówią, że medal powinienem za to dostać. Podobnie jak za umowę z Nike. To nam daje spokój finansowy. Wizerunek musimy zmienić. Różne są teorie na ten temat. Jedni mówią, żeby zatrudnić drogie biuro PR. Ale nie tędy droga. Najpierw reprezentacja musi wygrywać. Jeszcze mam wymieniać plusy? Prowadzimy konstruktywne rozmowy z przedstawicielami kibiców. Nie tymi z Cypru.

Ale sekretarz generalny Zdzisław Kręcina obiecał, że i z nimi będziecie rozmawiać.

Ale nie chcą się zgłosić.

A porażki? Dużo by Pan zmienił, gdyby mógł jeszcze raz podjąć te same decyzje?

Postanowiłem, że przez rok przyjrzę się ludziom, z którymi pracuję. I dziś mówię, że będą zmiany.

Kosmetyczne czy na wysokich stanowiskach?

Nie wykluczam, że i takie, i takie.

To, jak rozwiązał Pan sprawę Beenhakkera, było jednak porażką.

Spotykałem się ostatnio z kandydatami na selekcjonera. I każdy zadał pytanie, czy z ostatnich trzech lat zostały jakieś analizy, opisy treningów, badania. Po Leo nie zostało nic.

Nie można było wcześniej zwolnić Beenhakkera? Bał się Pan odpowiedzialności? Tego, że Leo jest tak popularny?

Ale to nie ja byłem na truskawkach u jednego ze współpracowników Leo, tylko wy, dziennikarze.

Ja nigdzie nie byłem.
Ale pana koledzy byli i wie pan, o kim mówię. Mam żal do Michała Listkiewicza, że nie uzależnił kontraktu Beenhakkera od wyników na Euro 2008. Może dziś wszystko byłoby inaczej?

Ale to Pan mógł podjąć męską decyzję.

W kwestii zwolnienia Leo opinie były podzielone. Oczywiście, mogłem go zwolnić po porażce w Belfaście. Ale wygraliśmy trzy dni później 10:0 z San Marino. I w prasie euforia się zaczęła. Dzisiaj wielu jest mądrych, którzy mówią, co trzeba było zrobić. A to nie była łatwa decyzja.

Nikt nie mówił, że będzie łatwo.

Oczywiście, można było zerwać kontrakt z Leo. I kopać się po sądach. Nie ukrywam, że nerwy puściły mi po meczu w Mariborze. Niepotrzebnie zwolniłem Beenhakkera przed kamerami. Miałem nawet doradców, którzy w przerwie spotkania mówili mi: idź do szatni i już go wyrzuć.

Wiceprezes Antoni Piechniczek stwierdził, że nie mógł Pan zwolnić Leo w szatni, bo ten "schował się do kibla".

Nie było takiej sytuacji.

Ma Pan już pomysł, jak zmienić wizerunek PZPN? To był Pana główny postulat podczas kampanii wyborczej.

I nie udało się go zrealizować. Ale nie jest łatwo, bo od czerwca słyszę od niektórych dziennikarzy: jesienią to wam dopiero dokopiemy. Z góry zakładano, że co bym nie zrobił, będzie źle. Czytam złośliwe komentarze o polskiej myśli szkoleniowej. A ja bym bardzo chciał, żeby na Euro 2012 kadrę prowadził Polak. Przeczytałem dziś wywiad z Piotrem Nowakiem. Ma dużo do powiedzenia, krytykuje. A ja pytam: co on w USA osiągnął?

Zdobył mistrzostwo, był asystentem selekcjonera USA. Teraz dostał 100 mln dol. na budowę klubu.

Właśnie, asystentem. A klub niech buduje. Czytam też, co mówi Orest Lenczyk. Twierdzi, że do mętnej wody, czyli PZPN, nie będzie wchodził. Z zawodu jest nauczycielem. To niech wyjdzie z mętnej wody i w szkole uczy.

Obiecał Pan, że rozwiąże raz na zawsze problem licencji. Ale takiego bałaganu jak w przypadku ŁKS nie było nigdy.

Powiedziałem, że to ostatni raz, gdy jest takiego zamieszania. W przyszłym roku nie pomoże Święty Boże. Będą dwie instancje i do widzenia. Żadna komisja ds. nagłych nie będzie się zbierać. Nawet jeśli licencji miałaby nie dostać Legia.

Boi się Pan puczu, który szykuje ponoć Kazimierz Greń?

Mnie pan Greń już zupełnie nie interesuje.

To człowiek, który organizował Panu kampanię wyborczą. A teraz nie pozostawia na Panu suchej nitki.

Nie będę się na jego temat wypowiadał. Kazek myśli, że jak coś powie w mediach, to ja się zezłoszczę. Postawię tylko pytanie bez odpowiedzi: kto się przy kim lansował?

Wracając do puczu. Nie boi się Pan, że może stracić stanowisko? Dwa głosowania już Pan przegrał. Na przykład w sprawie abolicji.

Jestem spokojny. Co do abolicji obiecałem, że spróbuję ją wprowadzić. Ale oddałem to w ręce klubów. Powiedziałem: ja zaproponuję uchwałę, ale lobbing róbcie sobie sami.

Ma Pan już kandydata na rzecznika prasowego?

Kandydatkę.

Agnieszkę Olejkowską z Biura Prasowego PZPN?

Tak, trochę złagodzi obyczaje.

Pamięta Pan hasło z programu wyborczego: "Euro 2012 dla Krakowa i Śląska"?

Pamiętam. Myśleliśmy, że może się to udać. Wystąpiliśmy do UEFA, by dała nam sześć miast. Ale komisja rekomendowała cztery polskie, dwa ukraińskie. I wyczuwam, że w UEFA_chcą, by tak zostało. Decyzje zapadną w listopadzie. Kraków miał jeden problem: choć był najlepiej przygotowanym miastem, nie miał umowy z UEFA.

Jak Pan komentuje zarzuty, choćby członka zarządu PZPN Jacka Masioty, że związek przejada pieniądze, które mógłby przeznaczać na inne cele?

To nie ja zatrudniałem ludzi do PZPN. Odziedziczyłem ich po Listkiewiczu. Mogę rewolucję zrobić. I połowę wyrzucić. Ale nie tędy droga. Choć jak mówiłem, wszystkim uważnie się przyglądam. A co do pana Masioty, to zdyskredytował się jako prawnik, gdy wyniósł do prasy budżet PZPN.

Jednak decyzję, że za udział w posiedzeniu zarządu każdy jego członek dostanie 2 tys. zł, podjęto za Pana rządów.

Skończył się czas społecznych działaczy. Uznałem, że musi być tak jak w radach nadzorczych. Pamiętam, że w przeszłości nie raz kworum brakowało, bo ktoś się na pociąg śpieszył. A teraz wszyscy siedzą. Do końca. Ciągle tylko słyszę, że jesteśmy betonem. Z uśmiechem na ustach oglądałem show, który urządziła młodzieżówka PO. Nawoływała do tego, by beton kruszyć. Śmiałem się, bo większe afery gdzie indziej dzisiaj są.

Powiedział Pan, że po roku na stanowisku prezesa PZPN podda się Pan weryfikacji. I jeśli uzna, że nie zrobił nic, poda się do dymisji. Zrobi Pan to w czwartek?

Słusznie Zbyszek Boniek mi to często wyciąga. To moja wina, że nie powiedziałem od razu, że na niektóre sprawy potrzebuję czterech lat. Przez rok wszystkiego nie da się zmienić. Ale niemało udało się też zrobić i nie widzę powodów do dymisji. Szybko się uczę. Jakbym był dziewięć lat prezesem, tyle co Listkiewicz, tobym został artystą. Mimo że jestem w PZPN dopiero pięć lat, już mówią na mnie beton. Ciekawe, jak określić kogoś, kto w TVN czy Polsacie dziesięć lat pracuje? To nie jest beton?

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Terminarz Ekstraklasy

Herb godpodarza Herb gościa
Brak danych
Więcej

Polub nas na Fejsie!

Tabela Ekstraklasy

Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
Awans do grupy mistrzowskiej
Miejsce w grupie spadkowej
1 Lechia Gdańsk Live 13 28 9 1 3 21-16
2 Jagiellonia Białystok Live 13 24 7 3 3 22-9
3 Bruk-Bet Termalica Nieciecza Live 13 24 7 3 3 14-15
4 Zagłębie Lubin Live 13 23 6 5 2 20-11
5 Arka Gdynia Live 13 18 5 3 5 15-14
6 Cracovia Live 13 17 4 5 4 22-14
7 Pogoń Szczecin Live 13 17 4 5 4 19-15
8 Legia Warszawa Live 13 16 4 4 5 17-16
9 Lech Poznań Live 13 16 4 4 5 13-16
10 Wisła Płock Live 13 15 4 3 6 16-17
11 Śląsk Wrocław Live 13 15 3 6 4 14-15
12 Górnik Łęczna Live 13 14 3 5 5 15-15
13 Ruch Chorzów Live 13 14 4 2 7 17-22
14 Piast Gliwice Live 13 14 3 5 5 14-21
15 Wisła Kraków Live 13 14 4 2 7 14-22
16 Korona Kielce Live 13 14 4 2 7 14-29