Wojciech Maćczak
Mecz Lech Poznań – Wisła Płock ONLINE. Gdzie oglądać w telewizji? TRANSMISJA TV NA ŻYWO Grzegorz Dembinski
W sobotę o godzinie 20:45 rozpocznie się spotkanie Lecha Poznań z Wisłą Płock. Dla „Kolejorza” będzie to spotkanie z drugim beniaminkiem Ekstraklasy na własnym boisku, poprzednie – z Arką Gdynia – zakończyło się bezbramkowym remisem. Czy Wisła również zdoła wywalczyć przynajmniej punkt w stolicy Wielkopolski? Relacja NA ŻYWO w GOL24.pl!

Mecz Lech Poznań – Wisła Płock ONLINE

To ma być mecz na przełamanie dla zespołu Nenada Bjelicy, spisującego się dotychczas poniżej oczekiwań. Pod wodzą chorwackiego szkoleniowca poznaniacy wygrali zaledwie dwa ligowe starcia (z Pogonią Szczecin oraz Górnikiem Łęczna), przegrali w tym czasie z Lechią Gdańsk i Legią Warszawa, a dwa inne spotkania zremisowali. To nie jest bilans na miarę aspiracji Lecha, tym bardziej, że daje dziesiąte miejsce w tabeli, zatem dużo poniżej oczekiwań, sięgających walki o tytuł mistrza Polski. Dlatego w spotkaniu z drugim tegorocznym beniaminkiem inny wynik niż zwycięstwo nie jest w Poznaniu kalkulowany.

Są przesłanki, by wierzyć, że Lechowi uda się wywalczyć trzy punkty. Być może nieco inne wrażenie pozostawił mecz z Arką, jednak należy zaznaczyć, że poznaniacy wyjątkowo dobrze radzą sobie z nowymi zespołami Ekstraklasy na własnym boisku. Dość wspomnieć, że ostatnie takie spotkanie przegrali w 2004 roku, gdy na najwyższym stopniu ligowym zameldowała się Cracovia, po czym wygrała w Poznaniu 2:0, a w ubiegłym sezonie obaj beniaminkowie przegrali na Inea Stadionie (Zagłębie Lubin 0:2, a Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2:5).

Wisła ma jeszcze większe problemy ze zdobywaniem punktów. Piłkarze Marcina Kaczmarka przegrali trzy poprzednie spotkania, natomiast ostatnie zwycięstwo zaliczyli w połowie września, 2:0 z Pogonią Szczecin po bramkach Jose Kante. Z drugiej strony należy pamiętać, że to właśnie „Nafciarze” potrafili w tym sezonie pokonać Lechię oraz Jagiellonię Białystok, a więc obecnego lidera i wicelidera Ekstraklasy, a z zajmującym trzecią pozycję Bruk-Betem zremisowali 0:0. Do tego dodajmy, że z trzech wspomnianych porażek aż o dwóch zadecydowały gole, zdobyte przez rywali w doliczonym czasie gry. To ważny sygnał dla płocczan, by skupić się na boisku do ostatniego gwizdka sędziego. Tego zresztą zabrakło ostatnio również Lechowi – zarówno w spotkaniu na własnym boisku z Wisłą Kraków (gol Pawła Brożka na 1:1 w 91. minucie gry), a także na wyjeździe do Warszawy. Fakt, że w tym drugim wypadku na porażkę wpływ miał również błąd sędziego asystenta, ale takie rzeczy niestety się zdarzają.

Jako ciekawostkę dodajmy, że ostatnie spotkanie Lecha z Wisłą Płock przy Bułgarskiej odbyło się ponad dziesięć lat temu i miało bardzo dramatyczny przebieg. Goście prowadzili od 17. minuty po golu Pawła Sobczaka, w 50. minucie rzutu karnego dla gospodarzy nie wykorzystał Jacek Dembiński, a dwie minuty później na 2:0 podwyższył Żarko Belada. Kontaktową bramkę dla Lecha zdobył w 73. minucie Marcin Wasilewski, a później gole Piotra Reissa i Marcina Zająca odpowiednio w 88. i 90. minucie sprawiły, że trzy punkty zostały na Stadionie Miejskim. Stadionie, który z obecnego obiektu miał jedną trybunę, a w narożnikach zwieńczony był charakterystycznymi, pomalowanymi na biało słupami na jupitery, które zostały usunięte podczas przebudowy stadionu na Euro 2012.

Nie była to jednak ostatnia wizyta płocczan przy Bułgarskiej ostatni mecz rozegrali tu 28 października 2011 roku w ramach rozgrywek I ligi, pokonując Wartę Poznań 2:1 po bramkach Joao Paulo oraz Ricardinho.

• Wisła – Lech 0:0 – 15.03.2006 r./PP

Ogólny bilans bezpośrednich spotkań: 7 zwycięstw Lecha, 8 remisów, 7 zwycięstw Wisły.

SĘDZIA:

Krzysztof Jakubik (Siedlce). W tym sezonie prowadził 11 spotkań Ekstraklasy, w tym żadnego z udziałem Lecha i jeden z udziałem Wisły Płock (przegrany 0:1 z Cracovią). Poznaniacy na pewno dobrze wspominają go z początku sezonu, gdy prowadził ich wygrane 4:1 spotkanie o Superpuchar Polski z warszawską Legią. W naszej BEZBŁĘDNEJ TABELI 33-letni arbiter plasuje się w środku stawki.

PRZEWIDYWANE SKŁADY:

Lech Putnocky – Kędziora, Bednarek, Arajuuri, Kadar – Tetteh – Makuszewski, Gajos, Jevtić, Pawłowski – Robak.
Nie zagrają: Burić (pauza za czerwoną kartkę), Lasse Nielsen, Nicki Bille Nielsen (kontuzje).

Wisła: Kiełpin – Stępiński, Szymiński, Bożić, Sylwestrzak – Wlazło, Furman, Rogalski, Iliew, Merebaszwili – Jose Kante.
Nie zagrają: Piotrowski (kontuzja), Vrdoljak (zaległości treningowe).

Mecz Lech Poznań - Wisła Płock TRANSMISJA TV
Pojedynek przy Bułgarskiej pokaże stacja CANAL+ Sport od godziny 20:25. Spotkanie prosto z Poznania skomentują Rafał Dębiński oraz Maciej Murawski. Rozmowy z piłkarzami i trenerami przeprowadzą Daria Kabała-Malarz i Piotr Laboga.