Spadające gwiazdy reprezentacji Leo Beenhakkera

Spadające gwiazdy reprezentacji Leo Beenhakkera

Rafał Romaniuk/Polska The Times

Gol24

Gol24

Mówisz reprezentacja Polski, myślisz Artur Boruc i Euzebiusz Smolarek. Tak było jeszcze półtora roku temu, gdy piłkarze Leo Beenhakkera pierwszy raz w historii awansowali do mistrzostw Europy.
W piłce zmiany następują jednak często szybciej niż w Formule 1. Dzisiejszy mecz Polski z Czechami dwaj gwiazdorzy obejrzą przed telewizorem. Piłkarze, o których licytowali się reklamodawcy, zostali przez tymczasowego selekcjonera Stefana Majewskiego odstawieni na boczny tor. Z rozmaitych przyczyn.

Dyrektor w szoku

O kłopotach Boruca, tych sportowych i prywatnych, rozpisywały się tabloidy nie tylko w Polsce.
Nasz bramkarz, który jako jedyny nie musiał spuszczać głowy po fatalnych mistrzostwach Europy, o którym mówiono, że futbolowy świat leży u jego stóp, z meczu na mecz bronił coraz gorzej. Trener Majewski pozbył się kłopotu. Nie chciał mieć w kadrze zawodników niepokornych i nieobliczalnych. Zresztą ostatnimi występami Boruc zasłużył na skreślenie. To on przegrał nam eliminacje mistrzostw świata w RPA. Za dużo miał wpadek. I to tych znaczących, w meczach decydujących o być albo nie być. Zawalił spotkanie ze Słowacją, puścił gola w meczu z Irlandią, którym rozśmieszył Europę. Nie trafił w piłkę, a ta przeleciała mu nad nogą i wpadła do bramki.

Zdecydowała jednak nie tylko fatalna forma. Kłopoty Boruca w kadrze zaczęły się od towarzyskiego meczu we Lwowie z Ukrainą jesienią zeszłego roku. "Borubar" stał się bohaterem afery alkoholowej. Z dwoma kolegami i znajomym dziennikarzem urządził w hotelu zakrapianą imprezę. Do prasy zaczęły przeciekać szczegóły, jak pochłonięty w wir zabawy Boruc przekręcał do góry nogami wiszące w holu obrazy, jak połamał fotel, jak ukraińska tłumaczka skarżyła się kierownictwu reprezentacji, że dostawała niedwuznaczne propozycje. Niektóre anegdoty przeszły już do klasyki. Ponoć do pokoju, w którym odbywała się impreza, wszedł zaniepokojony dyrektor kadry Jan de Zeeuw. Boruc serdecznie go przywitał i powiedział, by zamknął drzwi. Gdy ten zrobił krok do przodu, nasz bramkarz z klasycznym dla siebie humorem dodał: "Ale z tamtej strony". De Zeeuw był w takim szoku, że potulnie spełnił prośbę.

Zrugał trenera

Posypały się kary. Boruc wraz z Dariuszem Dudką i Radosławem Majewskim zostali wyrzuceni z reprezentacji. Na krótko. Beenhakker uważał, że nawet mający kłopoty z dyscypliną bramkarz jest lepszy niż wszyscy jego konkurenci razem wzięci. Pomylił się.

Stefan Majewski na każdym kroku podkreśla, że Boruca nie wyłączył z kadry ostatecznie. Jedynie by pozwolić mu zrozumieć, na czym polega rola reprezentanta. Zostawiając na boku dyplomatyczne frazesy, Majewski skreślił Boruca, bo uznał go za przewodniczącego grupy bankietowej. Za kogoś, kto nawet przed decydującymi meczami nie ma dość zabawy.

Znany z surowej dyscypliny Majewski bał się konfrontacji z niepokornym Borucem. Trudno sobie wyobrazić, by selekcjoner, jak ma w zwyczaju, podszedł do bramkarza i zabronił mu chodzenia w klapkach czy picia czarnej herbaty. Mógłby spodziewać się ciętej riposty. Jak choćby były trener Celticu Gordon Strachan. Podczas jednej z odpraw przedmeczowych próbował strofować naszego bramkarza. Boruc trzasnął bidonem o ziemię. Szatnia zamarła, a Polak zaczął swój wykład, zwracając się do szkoleniowca per "głupi rudzielcu". Gdyby w ten sposób odpowiedział Majewskiemu, konflikt gotowy.

Dziewczyna gangstera


Boruc swoich typowo męskich pokus nigdy nie ukrywał. Lubi mocny alkohol, szybkie samochody, taniec i oczywiście kobiety. Jeden z tabloidów nazwał go polskim Georgem Bestem. Gdy odwiedziłem go dwa lata temu w Glasgow, z charakterystycznym uśmieszkiem pokazywał mandaty za zbyt szybką jazdę. Często testował swoje ekskluzywne audi Q7, przekraczając 200 km/h.
To, że w relacjach z kobietami posuwał się dalej niż przystoi żonatemu mężczyźnie, było tajemnicą poliszynela. Jego żona Katarzyna, miłość z dzieciństwa, wytrzymywała słabości męża. Niejednokrotnie zapłakana wracała do Polski, by wyżalić się rodzinie. Separacja trwała zazwyczaj nie dłużej niż dwa tygodnie. W końcu powiedziała dość.

Rozwiedli się w momencie, gdy urodził im się długo oczekiwany syn Aleksander. Katarzyna była zresztą w ciąży dużo wcześniej, ale poroniła. Wtedy Boruc poznał Sarę, byłą kobietę poznańskiego gangstera, i zakochał się bez opamiętania. Niby był szczęśliwy, ale zamieszanie z rozwodem wpłynęło na jego formę. Katarzyna była osobą, która porządkowała jego prywatny świat. Płaciła rachunki, zajmowała się domem, słowem: pilnowała spraw, do których piłkarze zwykle nie mają głowy.

Sam sobie sterem


Nasz bramkarz to indywidualista. Gdy pojechał na rozmowy do Glasgow z przedstawicielami Celticu, towarzyszył mu znany menedżer Radosław Osuch, który chwali się do dziś, że pomagał gwiazdorowi przy negocjacjach. Prawda jest inna. Gdy agent wyszedł z gabinetu prezesów Celticu i podsunął bramkarzowi dokument do podpisu, ten powiedział: "Chwileczkę". Choć słabo znał angielski, zorientował się, że kwoty się nie zgadzają. Kazał menedżerowi wracać, skąd przyszedł. Sam uzyskał to, co chciał. Wtedy uznał, że żaden menedżer nie jest mu potrzebny.

O swoje interesy sam potrafi zadbać. - Nie dam sobie w kaszę dmuchać - lubi powtarzać. To prawda. Jeden z licznych skandali wywołał, gdy pobił się pod szatnią z kolegą z zespołu Aidenem McGeady’m. Pokłócili się na treningu. Polak poczekał cierpliwie pod szatnią i wymierzył oponentowi sprawiedliwość. Później opowiadał znajomym: - Co do mnie powiedział? A nawet dobrze nie zrozumiałem, ale czułem, że mnie obraża.

Oto cały Boruc, człowiek z cynicznym dowcipem, ale też z dużym dystansem do siebie. Uwielbia prowokować. Tak jak wtedy, gdy żegnał się przed trybuną Rangersów, wiedząc, że siedzą tam protestanci. Czy wtedy, gdy na pytanie, którego z piłkarzy Milanu obawia się najbardziej, odpowiedział, że piłką się nie interesuje i nie zna żadnego rywala.

Wielu mówi, że przegrywa swoją karierę. Że gdyby prowadził się jak profesjonalista, unikał alkoholu i potrafił utrzymać dietę, grałby dziś w Arsenalu czy Milanie. A propozycje ponoć były. Teraz znów pojawiły się plotki, że interesuje się nim Manchester United, ale to marzenia ściętej głowy. Nie te czasy, nie ta forma.

Tyle że Boruc nie uważa się za przegranego. W Glasgow stał się prawdziwym celebrytą. Gdy odwiedziłem go dwa lata temu, obiecał, że przyjedzie po mnie do hotelu. Wszedł tak, by nikt go nie zauważył. Dyrektor hotelu dowiedziawszy się o tym, miał do mnie żal. Stwierdził, że gdyby wiedział, że odwiedzi go tak znamienity gość, przygotowałby uroczyste powitanie.

Najlepszy przyjaciel Rex


Zupełnie innym typem jest Euzebiusz Smolarek. Nie lubi prowokować czy bulwersować w wywiadach. Wolny czas najchętniej spędza w domu z ulubionym psem Reksem rasy jack russell. Z Borucem łączy go tylko jedno: podobnie jak bramkarz Celticu również nie ma menedżera. Zrezygnował z usług Jana de Zeeuwa. Uzasadniał, że Holender nie jest mu potrzebny, bo nie potrafi przedstawić atrakcyjnych ofert. Piłkarz wziął sprawę w swoje ręce i... wylądował na bezrobociu.

Kat Portugalczyków


Gdy w 2006 r. Ebi strzelił dwie bramki Portugalczykom w Chorzowie, usłyszała o nim cała Polska. Tym jednym meczem, najlepszym w wykonaniu naszej reprezentacji od kilkunastu lat, choć przez moment nawiązał do legendy znakomitego ojca Włodzimierza, medalisty mistrzostw świata z 1982 r. Zrobił krok do sportowej dojrzałości. Nigdy nie wykonał jednak kolejnego. Wciąż wszyscy mówią o nim Ebi, tak jakby był to kilkunastoletni gołowąs. A to przecież Euzebiusz, facet, który ma 28 lat.
Wydawało się, że znakomite w jego wykonaniu eliminacje Euro 2008 będą furtką do wielkiej kariery. W końcu Portugalczycy, światowe gwiazdy, którym strzelił dwie bramki, do dziś wspominają swojego kata. Euzebio, legenda portugalskiej piłki, gdy pytałem go podczas pobytu w Polsce, którego z polskich piłkarzy kojarzy najbardziej, wymienił jednego. - No ten chłopak, Euzebiusz, który nosi imię na moją cześć - odparł.

Ebi grać w piłkę uczył się w Holandii, gdzie mieszkał od ósmego roku życia. Może dlatego wnosił do kadry powiew błyskotliwości. Potrafił czarować publiczność. Tyle że po Euro 2008 coś się zacięło. Smolarek junior nie potrafi wytłumaczyć, co się stało. Miejsce w podstawowym składzie reprezentacji stracił jeszcze za czasów Beenhakkera. Głównie dlatego, że nie grał też w klubie: najpierw w Racingu Santander, potem w Boltonie. Wrócił do Hiszpanii, ale rozwiązano z nim kontrakt. Dziś szuka klubu. Na razie bez skutku.

Do Smolarka dotrzeć niełatwo. Nie jest typem gawędziarza, najchętniej chodzi własnymi ścieżkami. Gdy przyjeżdżał na pierwsze zgrupowania kadry jeszcze za czasów Leo, zawsze nocował sam. Z dziennikarzami rozmawiał niechętnie, bo bał się, że przez tyle lat mieszkania w Holandii jego ojczysty język nie jest na tyle dobry, by swobodnie się porozumiewać. Gdy na Wyspach częściej niż na boisku widziano go na trybunach, ograniczył kontakty z mediami do minimum. Jego numer ma jeden, może dwóch dziennikarzy. Ebi ostrzegł ich, że jeśli zadzwoni ktoś z innej redakcji, będzie wiedział, skąd wyszedł przeciek. Kiedyś, w wywiadzie dla "Przeglądu Sportowego", tak opisywał swoje relacje z dziennikarzami. - Dziwię się, jak widzę, że ktoś robi mi zdjęcie w krzakach. gdy jem kolację. Mógłby podejść, zapytać, na 80 proc. bym się zgodził. Nawet gazetę bym kupił. Nie jestem żaden Michael Jackson.

Lubi grać z listonoszami


O młodym Smolarku często mówi się, że jest konfliktowy. Po okresie wzorowej współpracy z Beenhakkerem zaczęły się niesnaski. Ebi obraził się, że trener coraz rzadziej widział go w pierwszym składzie. Na boisku wykonywał nawet gesty, które można było odczytać jako jednoznaczne wyrazy sprzeciwu wobec Holendra. Przed fatalnym dla Polski meczem z Irlandią Płn. w Belfaście trafił na trybuny. Nie starał się kryć wściekłości. Trzy dni później dostał szansę w wygranym 10:0 spotkaniu z San Marino. Strzelił cztery bramki. I do dziś się tym osiągnięciem chwali, podkreślając, że udowodnił Leo pomyłkę. Jakby zapomniał, że San Marino to drużyna złożona z kelnerów i listonoszy.

Ebi został żartownisiem


To nie pierwszy raz, gdy podpadł trenerowi. Gdy grał w Feyenoordzie, a drużynę prowadził Ruud Gullit, też trafił na czarną listę. Podczas przedmeczowej odprawy szkoleniowiec zapowiedział, że jeśli zadzwoni komuś telefon, wyrzuci go z klubu. Po chwili słychać było dźwięk komórki. Należała do Gullita. Ebi zaczął śmiać się wniebogłosy. Nie potrafił się opanować. Trener dobrze to zapamiętał.
O życiu prywatnym mówić nie lubi. Zwykł powtarzać, że to zamknięta szafa, do której tylko on ma klucz. Kpiono, że może ma kłopoty z tożsamością, bo długo nie widziano go z żadną dziewczyną. Gdy spekulacje się nasiliły, jeden z tabloidów po kilku dniach opublikował zdjęcie Smolarka paradującego i czule obejmującego się z piękną blondwłosą kobietą.

Ci, co go znają, słysząc, że Ebi to samotnik, tylko się uśmiechają. Prywatnie jest ponoć rozmowny, potrafi żartować. Gdy grał w Borussii Dortmund należał do największych żartownisiów. Jest w nim też trochę szaleństwa. W wolnych chwilach pędzi swoim harleyem davidsonem. Obecnie czasu dla siebie ma więcej niż kiedykolwiek.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Terminarz Ekstraklasy

Herb godpodarza Herb gościa
Brak danych
Więcej

Polub nas na Fejsie!

Tabela Ekstraklasy

Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
Awans do grupy mistrzowskiej
Miejsce w grupie spadkowej
1 Lechia Gdańsk Live 13 28 9 1 3 21-16
2 Jagiellonia Białystok Live 13 24 7 3 3 22-9
3 Bruk-Bet Termalica Nieciecza Live 13 24 7 3 3 14-15
4 Zagłębie Lubin Live 13 23 6 5 2 20-11
5 Arka Gdynia Live 13 18 5 3 5 15-14
6 Cracovia Live 13 17 4 5 4 22-14
7 Pogoń Szczecin Live 13 17 4 5 4 19-15
8 Legia Warszawa Live 13 16 4 4 5 17-16
9 Lech Poznań Live 13 16 4 4 5 13-16
10 Wisła Płock Live 13 15 4 3 6 16-17
11 Śląsk Wrocław Live 13 15 3 6 4 14-15
12 Górnik Łęczna Live 13 14 3 5 5 15-15
13 Ruch Chorzów Live 13 14 4 2 7 17-22
14 Piast Gliwice Live 13 14 3 5 5 14-21
15 Wisła Kraków Live 13 14 4 2 7 14-22
16 Korona Kielce Live 13 14 4 2 7 14-29