El. MŚ 2014. Wybrzeże Kości Słoniowej zagra na mundialu

Marcin Trzyna
Wybrzeże Kości Słoniowej zagra na mundialu w Brazylii
Wybrzeże Kości Słoniowej zagra na mundialu w Brazylii Roger Gorączniak (Ekstraklasa.net)
Wybrzeże Kości Słoniowej zremisowało w wyjazdowym spotkaniu z Senegalem 1:1. W pierwszym meczu "Słonie" wygrały 3:1, dlatego też drużyna WKS-u zagra na przyszłorocznym mundialu.

Pierwsze spotkanie tej pary zakończyło się pewnym zwycięstwem Wybrzeża Kości Słoniowej. Bramki dla "Słoni" zdobyli wówczas Didier Drogba, Salomon Kalou. Samobójcze trafienie dołożył Sane. Bramkę dającą cień nadziei na awans dla Senegalu zdobył Papiss Demba Cisse w doliczonym czasie gry.

Rewanżowy pojedynek rozpoczął się od wzajemnych ataków. Po kilku minutach dominacji gości, śmielsze ataki zaczęli przeprowadzać Senegalczycy. W 13. minucie bliski zdobycia gola dla Senegalu był Idrissa Gueye, jednak piłka po jego strzale z dystansu minimalnie minęła bramkę strzeżoną przez Boubacara Barry'ego.

Pięć minut później Senegal miał kolejną sytuację. Z rzutu wolnego przymierzył Dame N'Doye, jednak na wysokości zadania stanął golkiper WKS-u. W 30. minucie indywidualną akcją popisał się Gervinho, który zdołał podać do Salomona Kalou, lecz piłkarz grający na co dzień w Lille, oddał bardzo niecelny strzał na bramkę Senegalu. Kibice zgromadzeni na stadionie w Casablance (mecz rozgrywany na neutralnym terenie w Maroku) nie ujrzeli bramek w pierwszej części spotkania.

Dwie minuty po zmianie stron w blisko zdobycia bramki dla Senegalu był Demba Cisse, jednak w sytuacji sam na sam trafił prosto w bramkarza "Iworyjczyków". W 64. minucie przed dogodną sytuacją stanęli Senegalczycy, którzy wykonywali rzut wolny z osiemnastego metra od bramki WKS-u, wówczas minimalnie chybił N'Doye. Kilka minut później znów było gorąco pod bramką Barry'ego, z dystansu przymierzył Djilobodji, lecz również minimalnie się pomylił.

Senegal zdecydowanie przeważał, jednak nie potrafił udokumentować tego zdobyciem bramki. W 75. minucie faulowany w polu karnym był Mane i sędzia podyktował rzut karny dla Senegalu. Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł wprowadzony kilka minut wcześniej Moussa Sow i pewnie pokonał bramkarza "Słoni". W doliczonym czasie gry Senegal miał "piłkę meczową", której jednak nie zdołał wykorzystać i to zemściło się na gospodarzach spotkania. Salomon Kalou zdobył bramkę na 1:1 w ostatniej minucie doliczonego czasu gry i po końcowym gwizdku piłkarze Wybrzeża Kości Słoniowej świętowali awans na przyszłoroczny mundial w Brazylii.

Dla Wybrzeża Kości Słoniowej to trzeci w historii i trzeci z rzędu awans na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej.

Senegal - Wybrzeże Kości Słoniowej 1:1 (0:0)

Bramki: Moussa Sow 77 (k) - Salomon Kalou 90