Górnik Zabrze zdobył pierwszy punkt w sezonie. Derby z Piastem Gliwice pod znakiem kartek. Dziewięć żółtych i czerwona dla Szcześniaka

Jacek Czaplewski
od 16 lat
PKO Ekstraklasa. Górnik Zabrze pierwszy raz zapunktował, ale nie za trzy. U siebie w derbach bezbramkowo zremisował z Piastem Gliwice. To był mecz walki o czym świadczy liczba pokazanych kartek. Gospodarze od 70 minuty walczyli w dziesiątkę.

PKO Ekstraklasa. Górnik Zabrze - Piast Gliwice 0:0

Domowa porażka z Radomiakiem Radom (0:2), a po niej wyjazdowa z Wartą Poznań (0:2). Górnik Zabrze zaczął sezon najgorzej jak mógł, więc kibice zaczęli się zastanawiać z jakiego powodu; czy może trener Jan Urban za bardzo "dokręcił śrubę" podczas obozu, czy jednak problem poważniejszy i wynika ze zmian kadrowych. Odeszli przecież Szymon Włodarczyk, Emil Bergström czy Kanji Okunuki, a kontuzję leczą Erik Janża z Danim Pacheco.

Górnik zagrał z Piastem lepiej niż w poprzednich meczach, ale trzeba uczciwie zaznaczyć, że poprzeczka nie była zawieszona zbyt wysoko... Przed przerwą okazje na gola mieli Damian Rasak i Robert Dadok. Pierwszy uderzył niecelnie, drugiego przy krótkim słupku zatrzymał Frantisek Plach.

Górnik Zabrze - Piast Gliwice 0:0
Górnik Zabrze - Piast Gliwice 0:0 Fot Arkadiusz Gola

Widowisko niestety nie porwało. Piast przed przerwą nie oddał nawet choćby jednego celnego strzału. Od 70 minuty nie wykorzystał przewagi jednego zawodnika. W najlepszej sytuacji Serhij Krykun kopnął bardzo niecelnie, choć był już w polu karnym i miał przed sobą właściwie tylko bramkarza.

- Jest mało "piłkarskości" - określił w przerwie stoper Ariel Mosór. Nie pomylił się ani trochę, bo to był typowy mecz walki. Sędzia Piotr Lasyk dziewięć razy sięgnął po żółtą kartkę. Dwukrotnie obejrzał ją Kryspin Szcześniak, dlatego Górnik kończył w osłabieniu.

Za tydzień Górnik zagra na wyjeździe z Koroną Kielce. Piasta czeka domowy mecz z Rakowem Częstochowa, który będzie przed rewanżem z Arisem Limassol w III rundzie el. Ligi Mistrzów.

Oceny piłkarzy po meczu Górnik Zabrze - Piast Gliwice (w skali 1-6):