Jak radzili sobie Polacy w ligach zagranicznych? (RAPORT, WIDEO)

Marcin Trzyna
Jak zaprezentowali się w weekend polscy piłkarze, grający w zagranicznych ligach? W naszym zestawieniu brani są pod uwagę jedynie zawodnicy, którzy znaleźli się w osiemnastce meczowej danego zespołu występującego na poziomie pierwszej i drugiej ligi.

Anglia:
Premier League:

Wojciech Szczęsny (Arsenal) – “Kanonierzy” wygrali na wyjeździe z Sunderlandem 2:0. Wojciech Szczęsny rozegrał całe spotkanie w bramce Arsenalu, który po 9 kolejkach ma na swoim koncie 14 punktów.

Łukasz Fabiański (Swansea) – „Łabędzie” wygrały z Leicester 2:0 po dwóch trafieniach Wilfrieda Bonyego. Polski golkiper popisał się kilkukrotnie bardzo dobrymi interwencjami.

Marcin Wasilewski (Leicester) – Marcin Wasilewski całe spotkanie przeciwko Swansea obejrzał z wysokości ławki rezerwowych beniaminka Premier League.

Championship:

Artur Boruc (Bournemouth) – Polski golkiper obronił rzut karny w meczu Birmingham – Bournemouth. Zespół Polaka wygrał 8:0, a Boruc wybronił „jedenastkę” w 53. minucie spotkania. „The Cherries” dzięki zdobytym trzem punktom awansowało na 4. miejsce w ligowej tabeli.

Tomasz Cywka (Blackpool) – Blackpool przegrało na wyjeździe z Reading FC 0:3. Tomasz Cywka całe spotkanie przesiedział na ławce rezerwowych gości.

Bartosz Białkowski (Ipswich) – Ipswich Town zremisowało na własnym obiekcie z Huddersfield 2:2. Bartosz Białkowski całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych gospodarzy. Ipswich z dorobkiem 21 punktów plasuje się na 10. pozycji w lidze.

Arabia Saudyjska:
I liga:

Adrian Mierzejewski (Al-Nasr) – Al-Nasr Riyadh pokonało na własnym obiekcie Al-Ittihad 2:1. Mierzejewski rozpoczął spotkanie w podstawowej jedenastce gospodarzy, jednak został zmieniony w przerwie meczu. Zespół Polaka z dorobkiem 21 punktów zajmuje pozycje wicelidera saudyjskiej ekstraklasy.

Austria:
2. Liga:

Tomasz Wisio (St. Polten) – Sankt Polten pokonało na wyjeździe Innsbruck 1:0. Tomasz Wisio rozegrał całe spotkanie na środku obrony gości. Sankt Polten z dorobkiem 21 punktów zajmuje 4. miejsce w ligowej tabeli.

Belgia:
Jupiler League:

Waldemar Sobota (Club Brugge) – Club Brugge zremisował z Gent 2:2. Waldemar Sobota całe spotkanie przesiedział na ławce rezerwowych gospodarzy.

Proximus League:

Piotr Parzyszek (Sint Truiden) – Sint Truidense wygrało na wyjeździe z Patro Eisden 2:1. Piotr Parzyszek rozegrał 82 minuty w barwach gości. Sint Truidense zajmuje 2. miejsce w lidze z dorobkiem 26 punktów.

Bułgaria:
A PFG:

Adam Stachowiak (Botev) – Botev Plovdiv wygrał na własnym obiekcie z Beroe 3:1. W bramce gospodarzy całe spotkanie rozegrał Adam Stachowiak, który w przeszłości grał w m.in. GKS-ie Bełchatów czy Odrze Wodzisław Śląski.

Marcin Burkhardt (Czerno More) – Czerno More przegrało na wyjeździe z Ludogoretsem 0:2. Marcin Burkhardt zszedł z boiska w 63. minucie spotkania. Po 13 kolejkach Czerno More zajmuje 8. miejsce w tabeli z 15 punktami na koncie.

Chiny:
Super League:

Krzysztof Mączyński (Guizhou) – Bezbramkowy remis w spotkaniu Guizhou Renhe – Shandong Luneng. Mączyński rozegrał pełne 90 minut w zespole gospodarzy. Guizhou zajmuje 7. miejsce w tabeli chińskiej ekstraklasy.

Cypr:
I Division:

Łukasz Gikiewicz (AEL Limassol) – AEL Limassol zremisował na wyjeździe z AEK Larnaca 1:1. Łukasz Gikiewicz rozegrał pełne 90 minut w barwach gości.

Francja:
Ligue 1:

Kamil Grosicki (Rennes) – Cały mecz Kamila Grosickiego w podstawowej jedenastce Stade Rennais w wygranym meczu z OSC Lille 2:0. Rennes z dorobkiem 15 punktów plasuje się na 9. pozycji w lidze.

Hiszpania:
Primera Division:

Cezary Wilk (Deportivo) – Deportivo bezbramkowo zremisowało na wyjeździe z Espanyolem Barcelona. Cezary Wilk rozegrał całe spotkanie w barwach gości. La Coruna zajmuje 16. miejsce w tabeli z dorobkiem 8 punktów.

Grzegorz Krychowiak (Sevilla) – Sevilla wygrała przedł własną publicznością z Villarreal 2:1. Grzegorz Krychowiak rozegrał całe spotkanie w zespole gospodarzy.

Przemysław Tytoń (Elche) – Valencia wygrała z Elche CF 3:1. Przemysław Tytoń całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych gości. Elche z dorobkiem 5 punktów na koncie zajmuje przedostatnią pozycję w ligowej tabeli.

Holandia:
Eredivisie:

Arkadiusz Milik (Ajax) – Gol i asysta Arkadiusza Milika w meczu Ajax Amsterdam – Go Ahead Eagles (3:1). Polak zanotował asystę przy pierwszym golu dla Ajaxu. Piłka po strzale Milika odbiła się od słupka i trafiła pod nogi El-Ghaziego, który umieścił piłkę w siatce. Napastnik reprezentacji Polski wpisał się na listę strzelców w 56. minucie spotkania.

Filip Kurto (Dordrecht) – Zespół FC Dordrecht przegrał na wyjeździe z Den Haag 0:2. Filip Kurto rozegrał całe spotkanie w bramce „Schapenkoppen”.

Sebastian Steblecki (Cambuur) – Cambuur przegrało na własnym obiekcie z Feyenoordem Rotterdam 0:1. Steblecki całe spotkanie przesiedział na ławce rezerwowych.

Eerste Divisie:

Filip Bednarek (Jong Twente) – Emmen wygrało 3:0 z Jong FC Twente. Filip Bednarek rozegrał całe spotkanie w bramce młodej drużyny z Enschede. Jong Twente po 11 kolejkach zajmuje 15. miejsce w ligowej tabeli z dorobkiem 12 punktów.

Litwa:
A Lyga:

Jakub Wilk (Żalgiris) – Gol Jakuba Wilka w meczu Żalgiris Wilno – Ekranas Poniewież. Były zawodnik m.in. Lecha Poznań wpisał się na listę strzelców w 52. minucie spotkania, a z boiska zszedł 20 minut później. To 10 gol Wilka w obecnym sezonie litewskiej ekstraklasy. Żalgiris po dzisiejszej kolejce oficjalnie obronił Mistrzostwo Litwy.
Gol Wilka od 0:38

Łotwa:
Virsliga:

Dariusz Łatka (Jelgava) – FK Jelgava pokonała na własnym obiekcie FC Jurmala 2:1. Dariusz Łatka rozegrał całe spotkanie w barwach gospodarzy.

Niemcy:
1. Bundesliga:

Robert Lewandowski (Bayern) – Bayern Monachium bezbramkowo zremisował w wyjazdowym meczu z Borussią Moenchengladbach. Robert Lewandowski rozegrał całe spotkanie w barwach Bayernu, który po 9 kolejkach jest liderem Bundesligi z dorobkiem 21 „oczek”.

Paweł Olkowski (Koeln) – Kolonia wygrała na wyjeździe z Werderem Brema 1:0. Paweł Olkowski rozegrał całe spotkanie na prawej obronie „Kozłów”.

Sławomir Peszko (Koeln) – Sławomir Peszko rozpoczął spotkanie z Werderem na ławce rezerwowych Kolonii, a na placu gry pojawił się w 69. minucie.

Adam Matuszczyk (Koeln) – Adam Matuszczyk całe spotkanie przeciwko Werderowi spędził na ławce rezerwowych Kolonii. Kolonia zajmuje 10. miejsce w tabeli z dorobkiem 12 punktów.

Łukasz Piszczek (Borussia) – Borussia Dortmund przegrała czwarte z rzędu ligowe spotkanie. Tym razem lepsi od BVB okazali się piłkarze Hannoveru, którzy wygrali 1:0. Łukasz Piszczek rozegrał całe spotkanie na prawej obronie Borussii, która po 9 kolejkach ma na swoim koncie 7 punktów i zajmuje dopiero 15. pozycję w tabeli.

Artur Sobiech (Hannover) – Artur Sobiech wszedł na boisko w meczu z Borussią w 73. minucie, zastępując strzelca gola, Kiyotake. Hannover ma 13 punktów na koncie, co daje 7. pozycję w tabeli.

Eugen Polanski (Hoffenheim) – Hoffenheim pokonało przed własną publicznością Paderborn 1:0 po golu Vollanda. Eugen Polanski rozegrał pełne 90 minut w barwach „Wieśniaków”.

2. Bundesliga:

Kacper Przybyłko (Greuther)– Porażka Greuther Furth w meczu z FSV Frankfurt (2:5). Młody napastnik rozegrał całe spotkanie w drużynie z Furth.

Rafał Gikiewicz (Brunszwik) – Zwycięstwo Eintrachtu Brunszwik w wyjazdowym meczu z TSV Monachium 2:1. Rafał Gikiewicz rozegrał całe spotkanie w bramce Eintrachtu.

Martin Kobylański (Union Berlin) – Union Berlin wygrał na wyjeździe z VfR Aalen 2:1. Martin Kobylański wszedł na boisko w 54. minucie, wówczas na prowadzeniu była drużyna VfR.

Adam Bodzek (Fortuna) – Fortuna Dusseldorf zremisowała na wyjeździe z Kaiserslautern 1:1. Adam Bodzek rozegrał całe spotkanie w defensywie Fortuny, a w doliczonym czasie gry został ukarany żółtą kartką. Fortuna z dorobkiem 20 punktów zajmuje pozycję wicelidera 2. Bundesligi.

Norwegia:
Tippeligaen:

Piotr Leciejewski (Brann) – Brann przegrało na wyjeździe z Bodo Glimt 1:2. Leciejewski rozegrał pełne 90 minut w bramce Brann. Polak dwukrotnie został pokonany przez Laajaba, jedna bramka padła z rzutu karnego.

2. Liga:

Łukasz Jarosiński (Honefoss) – Bezbramkowy remis w meczu Sandefjord – Honefoss. Polski golkiper rozegrał całe spotkanie w bramce gości. Po 29 kolejkach Honefoss zajmuje 11. miejsce w tabeli z dorobkiem 37 punktów.

Portugalia:
Liga Zon Sagres:

Paweł Kieszek (Estoril) – Estoril Praia przegrał na własnym stadionie z Belenenses 1:2. Paweł Kieszek całe spotkanie przesiedział na ławce rezerwowych gospodarzy. Estoril wciąż znajduje się w strefie spadkowej portugalskiej ekstraklasy.

Rosja:
Premjer Liga:

Adam Kokoszka (Torpedo) – Torpedo Moskwa bezbramkowo zremisowało na własnym stadionie z Kubanem Krasnodar. Adam Kokoszka rozegrał całe spotkanie w barwach Torpedo. Drużyna ze stolicy Rosji z dorobkiem 6 punktów zajmuje 14. miejsce w tabeli.

Jakub Wawrzyniak (Amkar Perm) – Amkar Perm wygrał u siebie z FK Rostów 2:0. Wawrzyniak rozegrał całe spotkanie w barwach gospodarzy. Na początku drugiej połowy były Legionista oddał groźny strzał na bramkę Rostowa, jednak piłkę wyłapał bramkarz.

Janusz Gol oraz Damian Zbozień (Amkar Perm) – Janusz Gol i Damian Zbozień mecz przeciwko Rostowowi oglądali z wysokości ławki rezerwowych Amkara. Drużyna z Permu zajmuje 12. lokatę w tabeli z dorobkiem 10 punktów.

Rumunia:
I Liga:

Kamil Biliński (Dinamo) – Kamil Biliński zdobył zwycięską bramkę w meczu Dinamo Bukareszt – Pandurii (3:2). Polski napastnik wszedł na boisko w 56. minucie spotkania i wpisał się na listę strzelców w doliczonym czasie gry.

Michał Gliwa (Pandurii) – Michał Gliwa rozegrał całe spotkanie w bramce Pandurii Targu Jiu w przegranym meczu z Dinamo Bukareszt.
Skrót meczu:

Łukasz Szukała (Steaua) – Steaua Bukareszt przegrała na wyjeździe z ASA Targu Mures 0:1. Łukasz Szukała rozegrał całe spotkanie na środku obrony lidera rumuńskiej ekstraklasy.

Szkocja:
Premiership:

Jarosław Fojut i Radosław Cierzniak (Dundee) – Jarosław Fojut i Radosław Cierzniak rozegrali całe spotkanie w barwach Dundee w przegranym meczu z Inverness 0:1. Cierzniaka w 10. minucie spotkania pokonał Watkins.

Michał Szromnik (Dundee) – Michał Szromnik całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych Dundee, które z 22 punktami na koncie zajmuje 3. miejsce w tabeli.

Łukasz Załuska (Celtic) – Celtic Glasgow wygrał na własnym obiekcie z Kilmarnock 2:0. Łukasz Załuska cały mecz przesiedział na ławce rezerwowych Celtiku.

USA:
MLS:

Krzysztof Król (Montreal) – Montreal zremisował na własnym stadionie z DC United 1:1. Były defensor Podbeskidzia czy Piasta Gliwice wszedł na boisko w 59. minucie, zastępując Tissota. Montreal po 34 kolejkach zajmuje ostatnią pozycję w tabeli z dorobkiem 28 punktów.

Walia:

Adrian Cieślewicz (The New Saints) – „Święci” wygrali na wyjeździe z Newtown 3:2. Adrian Cieślewicz rozegrał całe spotkanie w barwach TNS, które zajmuje pozycję lidera walijskiej ekstraklasy z 29 punktami na koncie.

Węgry:
Bank Liga:

Michał Nalepa (Ferencvaros) – Pełne 90 minut Michała Nalepy w meczu Debrecen – Ferencvaros. Spotkanie zakończyło się remisem 2:2. Ferencvaros z dorobkiem 20 punktów zajmuje 6. lokatę w tabeli węgierskiej ekstraklasy.

Włochy:
Serie A:

Kamil Glik (Torino) – Torino przegrało na wyjeździe z Lazio Rzym 1:2. Kamil Glik rozegrał całe spotkanie na środku obrony „Byków”. Torino z 8 punktami na koncie zajmuje 13. miejsce w tabeli Serie A.

Piotr Zieliński (Empoli) – Empoli przegrało na własnym stadionie z Cagliari Calcio 0:4. Piotr Zieliński całe spotkanie przesiedział na ławce rezerwowych gospodarzy. Emporli zajmuje 14. miejsce w tabeli.

Paweł Wszołek (Sampdoria) – Sampdoria bezbramkowo zremisowała na własnym stadionie z AS Romą. Paweł Wszołek całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych Sampdorii.

Łukasz Skorupski (AS Roma) – Łukasz Skorupski wciąż jest bramkarzem rezerwowym AS Romy. Mecz z Sampdorią przesiedział na ławce. AS Roma z dorobkiem 19 punktów zajmuje pozycję wicelidera Serie A.

Serie B:

Bartosz Salamon (Pescara) – Pescara przegrała na własnym obiekcie z Carpi FC 0:5. Salamon rozegrał 71 minut, a w pierwszej części spotkania został ukarany żółtą kartką. Pescara z 9 punktami w dorobku plasuje się na 18. pozycji w tabeli.

Thiago Cionek (Modena) – Modena bezbramkowo zremisowała na swoim stadionie z Bolonią. Thiago Cionek rozegrał pełne 90 minut w barwach Modeny.

Rafał Wolski (Bari) – FC Bari przegrało na wyjeździe z Varese 1:2. Rafał Wolski cały mecz przesiedział na ławce Bari, które plasuje się na 10. pozycji w lidze z dorobkiem 15 „oczek”.

Michał Chrapek (Catania) – Catania Calcio wygrała z Vicenzą 3:1. Michał Chrapek cały mecz spędził na ławce rezerwowych Catanii, która z dorobkiem 9 punktów zajmuje 20. miejsce w ligowej tabeli.

Mateusz Lewandowski (Entella) – Zwycięstwo Virtus Entelli nad Frosinone 1:0. Lewandowski rozegrał 79 minut w zespole gospodarzy, a w 58. minucie został ukarany żółtą kartką.