Jak radzili sobie Polacy w ligach zagranicznych? [RAPORT]

Marcin Trzyna
Jak zaprezentowali się w weekend Polscy piłkarze grający w zagranicznych ligach? W naszym zestawieniu brani pod uwagę są jedynie zawodnicy, którzy znaleźli się w osiemnastce meczowej danego zespołu.

Zestawienie przygotował Marcin Trzyna/Ekstraklasa.net

Anglia:
Championship:

Lukas Jutkiewicz (Middlesbrough) – Wyjazdowe zwycięstwo Middlesbrough 2:0 nad Millwall. Lukas Jutkiewicz pojawił się na boisku w 84. minucie, zastępując Curtisa Maina.
Tomasz Cywka (Barnsley) – Bezbramkowy remis w spotkaniu Leeds – Barsnley. Tomasz Cywka rozegrał 67. minut, na boisku zastąpił go Etuhu.
Marcin Wasilewski (Leicester) – Zwycięstwo 1:0 drużyny Leicester City w wyjazdowym meczu z Queens Park Rangers na „Loftus Park”. Wasilewski przebywał na boisku do 82. minuty. Spotkanie w drugiej połowie zostało przerwane na kilka minut, powodem była… wiewiórka.
Tomasz Kuszczak (Brighton) – Zespół Polaka bezbramkowo zremisował w meczu z Huddersfield. Kuszczak cały mecz spędził na ławce rezerwowych. Brighton po 21. kolejkach zajmuje ósmą pozycję w ligowej tabeli z dorobkiem 32 punktów. Do liderującego Burnley tracą jedenaście „oczek”.

Belgia:
Jupiler League:

Waldemar Sobota (Club Brugge) – Świetny mecz Waldemara Soboty uwieńczony strzeleniem dwóch goli dla Club Brugge w wygranym 3:1 wyjazdowym meczu z KAA Gent. Reprezentant Polski ma na swoim koncie trzy bramki w belgijskiej ekstraklasie.

Gole:

Seweryn Michalski (Mechelen) – Zespół Polaka wygrał 5:2 z Kortrijk. Michalski cały mecz spędził na ławce rezerwowych dwunastej drużyny w tabeli.

Cypr:
I Dywizja:

Łukasz Gikiewicz (Omonia) – Omonia Nikozja wygrała 3:2 z Anorthosisem Famagusta. Gikiewicz rozegrał 75. minut, a sześć minut wcześniej został ukarany żółtą kartką. Omonia dzięki wygranej awansowała na czwartą pozycję w ligowej tabeli. Do liderującego AEL-u Limassol, zespół Polaka traci sześć punktów.

Francja:
Ligue 1:

Ludovic Obraniak (Bordeaux) – Asysta Ludovica Obraniaka przy bramce Jussie na 1:0 w spotkaniu z Olympique Marsylią. Spotkanie zakończyło się remisem 2:2, Obraniak rozegrał cały mecz i popisał się 93% skutecznością swoich podań.
Grzegorz Krychowiak (Reims) – Stade de Reims wygrało 4:1 z ostatnim w tabeli AC Ajaccio. Krychowiak przebywał na boisku od pierwszej do ostatniej minuty. W pierwszej połowie został ukarany żółtą kartką. Reims zakończyło rundę jesienną na ósmej pozycji.

Holandia:
Eredivisie:

Filip Kurto (Roda) – Ajax Amsterdam pokonał Rodę Kerkrade 2:1 i objął prowadzenie w holenderskiej Eredivisie. W bramce Rody cały mecz rozegrał Filip Kurto, który puścił dwie bramki w samej końcówce spotkania. Dwukrotnie polskiego golkipera pokonał debiutant, 17-letni Jairo Riedewald i zapewnił Ajaxowi trzy punkty.
Mateusz Klich (Zwolle) – Feyenoord Rotterdam wygrał 3:0 z PEC Zwolle. W barwach gości całe spotkanie rozegrał Mateusz Klich. Ekipa Zwolle przegrała trzeci mecz z rzędu i spadła na jedenaste miejsce w tabeli.
Przemysław Tytoń (PSV) – PSV Eindhoven wygrało 2:0 z Den Haag. W bramce PSV zagrał Zoet, a Przemysław Tytoń cały mecz spędził na ławce rezerwowych. PSV awansowało na siódme miejsce w tabeli Eredivisie.
Filip Bednarek (Twente) – Twente Enschede zremisowało 1:1 w wyjazdowym meczu z RKC Waalwijk. Rezerwowy golkiper Twente całe spotkanie przesiedział na ławce. Twente zajmuje obecnie trzecią pozycję w ligowej tabeli ze stratą trzech punktów do Ajaxu i Vitesse.

Niemcy:
Bundesliga:

Robert Lewandowski (Borussia) – Porażka Borussii Dortmund na Signal Iduna Park z Herthą BSC (1:2). Lewandowski rozegrał całe spotkanie, jednak nie wpisał się na listę strzelców. Borussia traci do Bayernu 12 punktów. Warto zaznaczyć, że monachijczycy mają do rozegrania jeszcze jedno spotkanie.
Jakub Błaszczykowski (Borussia) – Kapitan reprezentacji Polski rozegrał 56. minut w meczu z Herthą Berlin. Błaszczykowskiego na boisku zastąpił Hofmann.
Łukasz Piszczek (Borussia) – Piszczek zmienił w 46. minucie popełniającego proste błędy Mariana Sarra.
Eugen Polanski (Hoffenheim) – Nieudany występ „Wieśniaków” w meczu z Eintrachtem Brunszwik. Beniaminek Bundesligi wygrał 1:0 po golu Torstena Oehrla z rzutu karnego. Polanski zaliczył przeciętny występ, rozegrał pełne 90. minut.
Artur Sobiech (Hannover) – Freiburg wygrał na własnym stadionie z faworyzowanym Hannoverem 2:1 po dwóch golach Admira Mehmediego. Artur Sobiech rozpoczął spotkanie na ławce, lecz na boisku pojawił się tuż po zmianie połów, jednak Polakowi nie udało się wpisać na listę strzelców.
Arkadiusz Milik (Augsburg) – Wyjazdowy remis 1:1 Augsburga z Eintrachtem Frankfurt. Arkadiusz Milik wszedł na boisko w 81. minucie, za strzelca bramki Bobadillię i pod koniec meczu zmarnował sytuację sam na sam z bramkarzem Eintrachtu. Drużyna Polaka zajmuje ósmą pozycję w tabeli z dorobkiem 24 punktów.
Martin Kobylanski (Werder) – Zwycięstwo Werderu Brema 1:0 nad Bayerem Leverkusen. Kobylanski cały mecz spędził na ławce rezerwowych. Werder zajmuje obecnie 11 miejsce w tabeli z dorobkiem 19 „oczek”.
Sebastian Boenisch (Bayer) – Porażkę „Aptekarzy” z wysokości ławki rezerwowych obejrzał wracający po kontuzji Boenisch. To druga z rzędu porażka wicelidera Bundesligi. Bayer traci do Bayernu Monachium siedem punktów.

2. Bundesliga:

Sławomir Peszko (Koeln) – Kolonia wygrała w wyjazdowym meczu z Fortuną Dusseldorf 3:2. Peszko pojawił się na boisku w 65. minucie. "Kozły" mają na swoim koncie 39 punktów i przewodzą w ligowej tabeli.
Adam Matuszczyk (Koeln) –Matuszczyk wszedł na boisko w 81. minucie zastępując Halfara.
Piotr Przybyłko (Koeln) - Kacper Przybyłko cały mecz przeciwko spadkowiczowi z 1.Bundesligi spędził na ławce rezerwowych.
Grzegorz Wojtkowiak (TSV) - FSV Frankfurt zremisował 2:2 z TSV Munich 1860. W barwach gości cały mecz rozegrał były zawodnik Lecha Poznań, Grzegorz Wojtkowiak.
Piotr Ćwielong (Bochum) – Bochum bezbramkowo zremisował z Dynamem Dresno. Ćwielong pojawił się na boisku w 77. minucie zastępując Holthausa. VfL Bochum ma na koncie 23 punkty i plasuje się na jedenastej pozycji.

Portugalia:
Liga Zon Sagres:

Paweł Kieszek (Setubal) – Vitoria Setubal przegrała 0:2 z Benfiką Lizbona. Kieszek rozegrał całe spotkanie. W 55. minucie pokonał go Rodrigo, a czternaście minut później z rzutu karnego bramkę zdobył Lima. Po 14. kolejkach Vitoria zajmuje jedenastą pozycję z dorobkiem szesnastu „oczek”.

Rumunia:
I liga:

Łukasz Szukała (Steaua) – Remis Steauy Bukareszt w wyjazdowym meczu z Astrą (1:1). W barwach Steauy całe spotkanie rozegrał środkowy obrońca reprezentacji Polski, Łukasz Szukała. Zespół z Bukaresztu plasuje się na trzeciej pozycji ze stratą trzech punktów do liderującej Astry, jednak Steaua rozegrała dwa mecze mniej.

Szkocja:
Premiership:

Radosław Cierzniak (Dundee) – Świetna passa Dundee United trwa! „Mandarynki” wygrały kolejny mecz z rzędu i są już wiceliderem rozgrywek. Tym razem Dundee pokonało 1:0 Ross County, a całe spotkanie w bramce gospodarzy rozegrał Radosław Cierzniak.
Łukasz Załuska (Celtic) – Celtic Glasgow wygrał 2:0 z Hearts of Midlothian. Łukasz Załuska cały mecz przesiedział na ławce rezerwowych lidera szkockiej Premiership.

Turcja:
Superliga:

Adrian Mierzejewski (Trabzonspor) – Trabzonspor przegrał w wyjazdowym meczu z Galatasaray Stambuł 2:1. Dwa gole dla gospodarzy zdobył Yilmaz Burak – były napastnik Trabzonu. Trabzonspor mecz kończył grając w dziesięciu, Mierzejewski nie zameldował się na boisku.

Walia:
Premier League:

Krzysztof Nalborki (Aberystwyth) – Aberystwyth przegrało na własnym stadionie 2:1 z Port Talbolt w meczu 18. kolejki walijskiej Premier League. 21-latek rozegrał całe spotkanie w barwach gospodarzy. Aberystwyth zajmuje siódme miejsce z 22 punktami na koncie.

Włochy:
Serie A:

Kamil Glik (Torino) – Torino zdecydowanie wygrało 4:1 z Chievo Werona. Cały mecz w barwach Torino rozegrał Kamil Glik i zanotował dobry występ. W zespole Chievo zabrakło Tomasza Kupisza, który nie znalazł się nawet na ławce. Torino plasuje się na siódmym miejscu, natomiast Chievo Werona zajmuje szesnastą lokatę.
Paweł Wszołek (Sampdoria) – Sampdoria zremisowała 1:1 z AS Parmą. Wszołek wszedł na boisko w 62. minucie. Sampdoria zajmuje 14. Pozycję z 18 punktami na swoim koncie.
Rafał Wolski (Fiorentina) – Fiorentina pokonała na wyjeździe Sassuolo 1:0 po bramce najskuteczniejszego piłkarza Serie A, Giuseppe Rossiego z 82. minuty. Wolski zmienił go tuż przed końcem regulaminowego czasu gry. To pierwszy mecz Wolskiego w Serie A od 30 września bieżącego roku. „Viola” awansowała na czwartą pozycję w lidze z dorobkiem 33 punktów.
Piotr Zieliński (Udinese) – Udinese wygrało 2:1 z Livorno w meczu 17. kolejki włoskiej ekstraklasy. Cały mecz na ławce rezerwowych przesiedział Zieliński.
Łukasz Skorupski (AS Roma) – AS Roma wygrała 4:0 z Catanią. Łukasz Skorupski cały mecz przesiedział na ławce rezerwowych. Roma zajmuje drugie miejsce w lidze ze stratą pięciu punktów do Juventusu Turyn.

Serie B:

Wojciech Pawłowski (Latina) – Siena wygrała 1:0 z Latiną w meczu 19. kolejki Serie B. Polski golkiper kolejny mecz przesiedział na ławce rezerwowych.