Kamil Lukoszek z dubletem w starciu ze Śląskiem Wrocław. Górnik Zabrze 3 punkty od podium PKO Ekstraklasy

Bartosz Głąb
Kamil Lukoszek celebrujący strzelenie gola ze Śląskiem Wrocław.
Kamil Lukoszek celebrujący strzelenie gola ze Śląskiem Wrocław. Michał Meissner / PAP
Górnik Zabrze na zakończenie niedzielnych meczów 28. kolejki PKO Ekstraklasy pokonał Śląsk Wrocław 2:0. Autorem obu trafień dla zabrzańskiego zespołu był Kamil Lukoszek. Wrocławianie nie wykorzystali szansy wskoczenia na fotel lidera tabeli. Natomiast Górnik jest już tylko o 3 punkty od ligowego podium.

Górnik Zabrze na wyciągnięcie ręki od podium PKO Ekstraklasy

Tuż przed spotkaniem do piłkarzy Śląska Wrocław na pewno doszły informacje z Białegostoku o szansie objęcia pozycji lidera tabeli PKO Ekstraklasy. Wrocławianie od początku mocno zaatakowali gospodarzy. W 8. minucie Nahuel Leiva uderzył mocno, ale po raz pierwszy w tym meczu świetnie interweniował Daniel Bielica.

Chwilę później swoje szanse mieli Peter Pokorny oraz Łukasz Bejger. Słowacki pomocnik przegrał pojedynek z bramkarzem zabrzan, a Łukasz Bejger w dogodnej sytuacji - fatalnie spudłował. Młody defensor miał szansę, by strzelić swojego 2 gola w tym sezonie.

Gospodarze po raz pierwszy zagrozili rywalom przed upływem pół godziny gry. Po prostej stracie Tommaso Guercio do piłki dopadł Lawrence Ennali, pognał w stronę pola karnego Śląska. "Złamał" akcję do prawej nogi, odrywając się od dwóch rywali, po czym uderzył płasko, ale Rafał Leszczyński pewnie interweniował.

Tuż przed przerwą Górnik wyszedł na prowadzenie. W 40. minucie z impetem w pole karne wrocławian wpadł Kamil Lukoszek, świetnie zwiódł przeciwnika i mocnym strzałem pokonał bramkarza gości. Na przerwę zabrzanie schodzili z jednobramkowym prowadzeniem.

28. kolejka PKO Ekstraklasy. Górnik Zabrze - Śląsk Wrocław
28. kolejka PKO Ekstraklasy. Górnik Zabrze - Śląsk Wrocław Michał Meissner / PAP

Śląsk Wrocław nie wykorzystał okazji wskoczenia na fotel lidera PKO Ekstraklasy

Po zmianie stron lepiej wyglądali gospodarze. Rafał Leszczyński znakomicie interweniował po kolejnym uderzeniu Kamila Lukoszka, a chwilę później Lawrence Ennali został w ostatniej chwili zatrzymany przez obrońcę Śląska.

W 59. minucie mogła paść najpiękniejszego gola całej kolejni. Adrian Kapralik zdecydował się na uderzenie z około 30 metrów, a wysunięty przed własną bramkę golkiper wrocławian jakimś cudem wybronił strzał przeciwnika.

Kwadrans przed końcem swoją szansę miał także Kryspin Szcześniak. Na głowę gracza Górnika idealnie z rzutu wolnego piłkę dośrodkował Erik Janża, ale futbolówka trafiła jedynie w boczną siatkę. Cześć z kibiców gospodarzy zaczęło cieszyć się z gola, bo myśleli, że piłka wpadła do bramki.

Prowadzenie Górnikowi udało się podwyższyć w 85. minucie. Lawrence Ennali wrzucił wyższy bieg na lewym skrzydle i pobiegł w stronę bramki gości. W polu karnym dokładnie zagrał po ziemi do Kamila Lukoszka, który uderzeniem bez przyjęcia po raz drugi pokonał Rafała Leszczyńskiego.

Zwycięstwo zabrzan spowodowało, że do trzeciego w tabeli Lecha Poznań tracą już zaledwie 3 "oczka". Natomiast Śląsk Wrocław nie wykorzystał okazji wskoczenia na fotel lidera PKO Ekstraklasy. W następnej kolejce wrocławian czeka niezwykle trudny pojedynek przy Łazienkowskiej z Legią Warszawa, natomiast Górnik Zabrze pojedzie do Częstochowy na mecz z Rakowem.

Oceny piłkarzy po meczu Górnik Zabrze - Śląsk Wrocław (w skali 1-6):