0

• Za uwagę dziękuje wam Wojciech Maćczak. Jednocześnie zapraszam na kolejne relacje w Ekstraklasa.net. Do następnego razu!

• Już tylko katastrofa może odebrać Lechowi awans do Ligi Europy. Poznaniacy wypracowali dziś ogromną zaliczkę, której praktycznie nie da się roztrwonić. Wydaje się, że rewanż będzie tylko formalnością.

• Koniec meczu!

• Po faulu Kamińskiego na Ivanovskim wywiązała się przepychanka z udziałem zawodników obu drużyn. Wszystko kończy się żółtą kartką dla zawodnika gości.

• Żółta kartka dla Kovacsa za wejścia nakładką, a na boisku z bólu zwija się Łukasz Trałka.

• Druga połowa przedłużona o trzy minuty.

• Mamy również zmianę w Lechu, za kontuzjowanego Robaka wchodzi David Holman. Napastnik Lecha pograł dzisiaj... jakieś sześć minut. Chyba za dobrze się nie rozgrzał.

• Zmiana w drużynie Videotonu - Viktor Sejben zastępuje Adama Gyurcso.

• Tymczasem na ławkę wrócił Marcin Robak. Najwyraźniej nabawił się jakiegoś urazu.

• Najpierw Pawłowski, a później Douglas postanowili ośmieszyć rywali i mijają ich jak chcą. Videoton już całkiem zrezygnowany.

• Trałka był blisko drugiego trafienia, po jego strzale piłka odbiła się jednak od klatki piersiowej Danilovicia.

• A teraz druga zmiana w Lechu - Dariusz Formella zastępuje Kaspra Hamalainena.

• Kovacs faulowany przez Douglasa w okolicy linii środkowej boiska.

• I jest jedna z zapowiadanych zmian - Marcin Robak zastępuje Gergo Lovrencsicsa.

• Ależ to mogła być piękna bramka! Strzał Pawłowskiego o centymetry mija spojenie słupka z poprzeczką!

• I nie tylko on, bo w koszulce meczowej rozgrzewa się również Dariusz Formella.

• W zespole Lecha gotowy do wejścia na boisko jest Marcin Robak.

• Jakieś spięcie w szesnastce Lecha przed wykonaniem stałego fragmentu gry skutkuje żółtą kartką dla Jasmina Buricia.

• Kovacs urwał się obrońcom Lecha, dograł w pole karne do Ivanowskiego, który jednak nie poradził sobie z Marcinem Kamińskim. Zdołał wywalczyć tylko rzut rożny.

• Zmiana w drużynie gości: boisko opuszcza Mate Patkai, a w jego miejsce wchodzi Dinko Trebodić.

• A wiec kapitan Lecha też ma dziś swoje trafienie! Wszystko zaczęło się od dośrodkowania Barry'ego Douglasa z rzutu wolnego. Po nim był zablokowany strzał Thomalli, piłka trafiła do Pawłowskiego, ten dośrodkował na głowę Trałki, który umieścił piłkę w siatce. "Kolejorz" ma już solidną zaliczkę przed rewanżem!

• GOOOOOOOL!!! ŁUKASZ TRAŁKA!!!

• Trałka faulowany w środku pola.

• Żółta kartka dla Karola Linettego.

• A co do gola dla Lecha to ogromnego pecha w tej sytuacji miał Branislav Danilović. Po dośrodkowaniu Lovrenciscsa i strzale głową Thomalli piłka trafiła w słupek, odbiła się od pleców golkipera Videotonu i wpadła do bramki. Wydaje się, że trafienie to zostanie zapisane napastnikowi "Kolejorza", choć równie dobrze można je potraktować jako samobójcze.

• Nastąpiła zmiana w zespole Videotonu, Istvan Kovacs zastąpił Alhassane Soumaha.

• GOOOOOOL!!! DENIS THOMALLA!!!

• Dobra interwencja Dudki, we własnym polu karnym wybił piłkę spod nóg Soumaha.

• Po dośrodkowaniu z wolnego piłka ląduje w rękach Buricia.

• Linetty ostrą interwencją przerwał akcję Videotonu. Sędzia odgwizdał faul, a lechici nie mogą pogodzić się z tą decyzją.

• Bardzo dobry kontratak w wykonaniu Lechitów. Pawłowski zauważył na prawej stronie wychodzącego Lovrencsicsa, dograł do niego piłkę, a ten oddał groźny strzał, obroniony przez Danilovicia. Golkiper Videotonu zdołał odbić piłkę do boku, a szkoda, bo tuż przed nim na dobitkę czaił się Thomalla.

• Trałka dobrze zablokował dośrodkowanie Filipe.

• Jasmin Burić świetnie wyszedł z bramki i wyłuskał piłkę spod nóg Somuaha. Było groźnie!

• Pawłowski miał niezłą pozycję do uderzenia z dwudziestu metrów, tymczasem posłał piłkę daleko obok bramki.

• Początek drugiej części spotkania.

• Po pierwszej połowie Lech zasłużenie prowadzi, jednak liczymy na kolejne gole po przerwie. Te pozwoliłyby znacząco przybliżyć się poznaniakom do awansu.

• Przerwa.

• Dośrodkowanie Thomalli i piłka ląduje w rękach Danilovicia. To chyba pierwszy raz, kiery napastnik Lecha dał o sobie znać, bo dotychczas jakoś ciężko było zauważyć go na boisku.

• Trałka przewracany na boku boiska mocno protestuje w stronę arbitra, ten jednak pozostaje nieugięty i nie odgwizduje faulu na kapitanie Lecha.

• Hamalainen bardzo dobrze przedzierał się pod pole karne rywala, ale gdy przyszło do strzału, to ten już wybitnie mu nie wyszedł. No chyba, że w całej akcji chodziło o podanie piłki w ręce Danilovicia.

• Po dograniu Hamalainena Trałka kropnął z woleja wysoooko nad bramką Videotonu.

• Sędzia odgwizdał faul Dudki na Soumahu w środku pola, a piłkarz Lecha sygnalizuje, że to on był pociągany za koszulkę.

• Hamalainen na lewo do Pawłowskiego, ten dojrzał w polu karnym Gergo Lovrencsicsa, próbował posłać do niego piłkę, ale w ostatniej chwili podanie przeciął Fejes.

• Bardzo groźny strzał Gyrucso broni Burić, a sędzia odgwizduje spalonego. Gola więc i tak by nie było, ale Węgrzy znów postraszyli poznaniaków.

• A teraz groźnie było pod bramką Lecha, czujny Jasmin Burić odbił piłkę po niesygnalizowanym strzale jednego z rywali.

• Hamalainen zagrał dobrą piłkę do wychodzącego na pozycję Pawłowskiego, ten świetnie wyprzedził Langa, dopadł do futbolówki i z całej siły zasadził... we flagi, wywieszone przez kibiców. To była świetna okazja na podwyższenie prowadzenia!

• Adam Simon brzydko potraktował Barry'ego Douglasa w środku pola, żółta kartka dla zawodnika Videotonu.

• Szymon Pawłowski umieścił piłkę w siatce, ale wcześniej zabrzmiał gwizdek sędziego. Faulowany był jeden z zawodników Videotonu.

• Groźny strzał pod poprzeczkę Gyurcso broni Jasmin Burić!

• Dudka faulował Soumaha trzydzieści metrów przed bramką Lecha, będzie wolny dla Videotonu.

• Tomasz Kędziora sprytnie zachował się przy linii końcowej i wywalczył rzut rożny. Stały fragment nie przyniósł zagrożenia pod bramką Videotonu, choć trzeba przyznać, że dośrodkowanie Douglasa było całkiem niezłe.

• Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego kolejni lechici odbijali głową piłkę w polu karnym rywala, jednak nie wynikneło z tego zupełnie nic konstruktywnego.

• Soumah odzyskał piłkę na połowie przeciwnika, ruszył ją do przodu, po czym strzelił prosto w nogi Dudki.

• Już po pierwszych minutach gry można stwierdzić, że dziś gra zupełnie inny, lepszy Lech niż ten, którego oglądaliśmy w ostatnich meczach ligowych.

• Teraz swoich sił próbował Gergo Lovrencsics, uderzał jednak niecelnie.

• Karol Linetty najpierw dobrze odegrał na lewo do Barry'ego Douglasa, po czym dostał od niego piłkę w polu karnym i skierował ją do siatki. Ładna wymiana podań, dobre dośrodkowanie Szkota i wymarzony początek meczu w wykonaniu poznaniaków.

• GOOOOOOOL!!! KAROL LINETTY!!!

• Ależ teraz urwał się obrońcą Lecha Gyurcso, tyle że za mocno wypuścił sobie piłkę i dopadł do niej Burić. Obrońcy gospodarzy muszą na niego uważać, bo następnym razem może już nie popełnić błędu.

• Dobra interwencja Andrasa Ferjesa, na boku boiska powstrzymał Tomasza Kędziorę.

• Dobrą piłkę na prawej stronie dostał Adam Gyurcso, próbował ograć Marcina Kamińskiego, ale zamiast tego dokonać, to potknął się o własne nogi.

• Po stałym fragmencie zakotłowało się nieco w polu karnym Lecha, któryś z gości zdołał oddać strzał, na szczęście czujny na linii był Jasmin Burić.

• Alhassane Soumah szukał pozycji do oddania strzału na linii pola karnego Lecha. W skutecznym uderzeniu piłki przeszkodził mu Barry Douglas, ale czarnoskóremu napastnikowi Videotonu udało się wywalczyć rzut rożny.

• Pierwszy strzał w tym meczu, uderzał Karol Linetty, a piłkę spokojnie złapał Branislav Danilović.

• Póki co piłkę w posiadaniu mają tylko lechici, a rywale przyglądają się ich grze.

• Początek spotkania!

• Minutą ciszy uczczono pamięć Jana Pieńczaka, byłego wiceprezesa Lecha, pomysłodawcy budowy stadionu przy Bułgarskiej.

• Oba zespoły już na murawie, za chwilę początek spotkania!

• Ławka rezerwowych Videotonu: Gabor Peter, Heffler Tibor, Kovacs Istvan, Koltai Tamas, Juhasz Roland, Trebotić Dinko, Sejben Viktor

• Ławka rezerwowych Lecha: Maciej Gostomski, Tamas Kadar, David Holman, Kebba Ceesay, Marcin Robak, Dariusz Formella, Abdul Aziz Tetteh.

• A w kotle Lecha wisi dziś taka flaga:

• Pozostaje jeszcze jeden aspekt, dla którego Lechowi potrzebny jest sukces w Europie. Otóż obecny sezon jest ostatnim, w którym poznaniacy korzystają z wysokiego współczynnika, nabitego w sezonie 2010/11 (gdy wyszli z grupy z Manchesterem City, Juventusem i Salzburgiem). Jeżeli tym razem nie uda się awansować do LE, "Kolejorz" w przyszłym sezonie będzie miał bardzo trudno o rozstawienie już w początkowych fazach eliminacji.

• Szerzej na ten temat pisałem w zapowiedzi dzisiejszego spotkania, do której odsyłam zainteresowanych.

• Udział w LE w tym roku jest dla Lecha bardzo istotny. Po kilku latach posuchy i odpadaniu z piłkarskimi ogórkami poznaniacy potrzebują w końcu jakiegoś sukcesu w europejskich pucharach. I nie chodzi tu bynajmniej tylko i wyłącznie o prestiż - wynik dwumeczu z Videotonem zadecyduje, czy w Lechu zapanuje finansowy spokój, czy też poznaniacy będą musieli szukać oszczędności, by łatać klubową kasę.

• To pierwsze spotkanie dwumeczu, którego stawką jest awans do fazy grupowej Ligi Europy. A to z kolei cel minimum postawiony przed Maciejem Skorżą i jego zespołem na początku tegorocznych rozgrywek. W Poznaniu oczekują więc dzisiaj zdecydowanego zwycięstwa, które da solidną zaliczkę przed rewanżem na Węgrzech.

• Dobry wieczór państwu, z tej strony Wojciech Maćczak. Witam was serdecznie z Inea Stadionu i zapraszam na relację na żywo z rozpoczynającego się za pół godziny spotkania Lecha Poznań z Videotonem.

• Lech – Videoton LIVE!

ZAPOWIEDŹ: Liga Europy albo plan oszczędnościowy

To będzie jeden z najważniejszych pojedynków Lecha Poznań w ostatnich latach. Od rezultatu dwumeczu z Videotonem zależało będzie w jakim kierunku pójdzie mistrz Polski: dalszego rozwoju, czy też zaciskania pasa. Pierwsze spotkanie z Węgrami rozpocznie się dziś o 21:00.