Mali

0

Wybrzeże Kości Słoniowej

1

• Słonie wygrały z Mali i w niedzielę zagrają z Zambią o drugie w historii zwycięstwo w Pucharze Narodów Afryki. Dzisiejszy mecz przebiegał niemal w całości pod ich dyktando i zakończył się sprawiedliwym rozstrzygnięciem. Iworyjczycy powinni to spotkanie wygrać wyżej, ale mocno szwankowała precyzja. Noga nie zadrżała Gervinho, który po kapitalnym rajdzie klinicznie uderzył po długim rogu i uszczęśliwił wszystkich kibiców WKS. Mali na pocieszenie zagra w sobotę w meczu o trzecie miejsce z Ghaną. Zapraszam na to, co najlepsze w afrykańskiej piłce w najbliższy weekend.

• Koniec meczu! WKS w finale Pucharu Narodów Afryki!

• Strzał Tiote na wiwat. Już nic nie może się wydarzyć na Stade d'Angondje.

• Tiene opóźniał grę i zarobił żółty kartonik.

• Mali atakuje ambitnie, ale chaotycznie i nie stwarza realnego zagrożenia pod bramką Barry'ego.

• Zmiana w zespole WKS. Za zmęczonego Yaya Toure wchodzi Ya Konan.

• Samba Diakite nieprzepisowo przerwał groźną kontrę WKS i obejrzał żółty kartonik.

• Ostatnia zmiana w zespole Mali. Traore wchodzi w miejsce Sowa.

• Mali zaczęło odważniej atakować bramkę WKS. Ciekawe, czy zdołają przedrzeć się przez obronę, która na tym turnieju nie straciła nawet gola?

• Para Bamba-Toure wygrywa dzisiaj niemal wszystkie pojedynki główkowe.

• Cheick Tiote ostro potraktował Diabate i sędzia napomniał go żółtym kartonikiem.

• Centrę Tiene z wolnego usiłował wybić Kante. Uczynił to tak niefortunnie, że nieomal nie pokonał własnego bramkarza.

• Dobre podanie Keity do Gervinho w ostatniej chwili przeciął Tamboura.

• Kader Keita z rożnego dośrodkował na głowę Toure, ale ten uderzył nad poprzeczką.

• Zmiana w ekipie WKS. Za Kalou wchodzi Kader Keita.

• Drogba minął rywala i znalazł się oko w oko z Diakite. Bramkarz Mali umiejętnie skrócił kąt i odbił uderzenie.

• Yaya Toure próbował przelobować Diakite, ale była to nieudana próba. Golkiper Mali bez problemów złapał piłkę.

• Druga zmiana w drużynie Mali. Za Yatabare wchodzi Dembele.

• Wreszcie dobra akcja Mali. Wymiana piłki po obwodzie pola karnego kończy się strzałem Yatabare, ale piłka nieznacznie mija górny róg bramki Barry'ego.

• Pojedyncze ataki Malijczyków są szybko kasowane przez solidną defensywę WKS. Podopiecznym Giresse'a będzie bardzo ciężko strzelić gola.

• Yaya Toure świetnie znalazł Kalou przed polem karnym. Ten natychmiastowo uderzył pod poprzeczkę, ale Diakite interweniował bez zarzutu i przeniósł piłkę nad poprzeczkę.

• Kolejna efektowna szarża Gervinho. Skrzydłowy Słoni byl bliski przedarcia się przez mur trzech obrońców.

• Spadło tempo gry. WKS stara się wyciągnąć Malijczyków na własna połowę, lecz ci nie kwapią się do tego. Oglądamy więc trochę piłkarskich szachów.

• Pojedynki Drogby ze środkowymi obrońcami Mali są ozdobą tego meczu. Szczególne wrażenie robią starcia tych zawodników w powietrzu.

• Tamboura centruje z rzutu wolnego. Piłkę pewnie łapie Barry.

• Nieporozumienie pomiędzy Berthe a Diakite starał się wykorzystać Drogba. Zabrakło niewiele, by napastnik WKS sięgnął piłki.

• Dośrodkowanie Toure z rzutu wolnego zostaje bezbłędnie wybite przez Kante.

• Tiote znakomicie blokuje groźnie wyglądające uderzenie Keity.

• Znakomite zawody gra dzisiaj Yaya Toure. Pomocnik WKS gra na dużym ryzyku, posyła otwierające podania, a zanotował tylko dwie straty. To jedna z kluczowych postaci tego meczu.

• Strzał z dystansu Diabate, nie bez problemów broni Diakite.

• Pierwsza zmiana w zespole Mali. na placu gry melduje się O.Coulibaly

• Zaczynamy drugie 45 minut.

• WKS zasłużenie prowadzi. Podopieczni Zahouiego co chwilę stwarzali sobie sytuacje bramkowe i mogą tylko żałować, że nie rozstrzygnęli losów tego półfinału w pierwszej części gry. Kapitalny rajd Gervinho dał to, co należało im się już wcześniej. Zapraszam za piętnaście minut na kolejną dawkę emocji!

• Sędzia kończy pierwszą połowę.

• WKS prowadzi! Fantastyczna akcja Gervinho! Przejął piłkę jeszcze na własnej połowie, szybkim zwodem zgubił obrońcę i ruszył lewym skrzydłem w kierunku bramki Diakite. Następnie ściął z piłką do środka i plasowanym strzałem po długim rogu nie dał szans bramkarzowi.

• Ponownie Kalou. Tym razem celnie, ale w środek bramki i bardzo lekko.Diakite nie miał żadnych problemów z tym uderzeniem.

• Kalou uderzał niecelnie z ponad dwudziestu metrów. Piłka pofrunęła nad poprzeczką.

• Kalou dośrodkowuje w pole karne, ale pojedynek główkowy z Drogba wygrywa Kante. Ważna interwencja stopera Mali.

• Toure świetnie wypatrzył Drogbę w polu karnym, ale ten nie przyjął właściwie piłki.

• Ładna zespołowa akcja WKS, jednak nie zakończona groźnym strzałem w kierunku bramki Mali.

• Seria zaciętych pojedynków na linii Gosso -Tamboura. Obaj boczni obrońcy walczyli do upadłego o piłkę. Skończyło się na aucie dla WKS.

• Drogba kapitalnie przyjął piłkę z dwójką obrońców na plecach, potem błyskawicznie się obrócił i stanął niemal oko w oko z Diakite. Jego plasowany strzał minął słupek o niecały metr.

• Szybko rozegrany rzut rożny przez Iworyjczyków i Kalou znalazł się w dobrej pozycji strzeleckiej. Uderzył jednak za słabo i Diakite nie miał kłopotów ze złapaniem piłki.

• Moment spokoju w tym meczu. WKS nie atakuje już tak groźnie i Mali ma okazję do zaangażowania większej ilości graczy do akcji ofensywnej.

• Centra Yatabare nieplanowo przerodziła się w strzał, ale minęła poprzeczkę w nieznacznej odległości. To mogło zaskoczyć Barry'ego.

• Optymistyczna próba Drogby z ponad czterdziestu metrów. Pomylił się o kilka wysokości bramki.

• Dobra indywidualna akcja Kalou, który minął w pełnym biegu dwóch rywali i uderzył minimalnie obok słupka.

• Potężne zamieszanie w polu karnym WKS. Yatabare i Diabate wpadli z pełnym impetem w strefę obronną WKS i byli blisko skutecznego zakończenia akcji.

• Kąśliwe dośrodkowanie Tiene trafia wprost na głowę Gervinho, ale ten uderza niecelnie.

• Kalou zagrywa w uliczkę do Yaya Toure, ten przyjmuje piłkę i w pełnym biegu potężnie uderza na bramkę. Futbolówka trafia w słupek i wychodzi w pole. Wydaje się, że gol dla WKS jest tylko kwestią czasu.

• Świetna wymiana podań pomiędzy Tiene a Gervinho. Ten drugi błyskawicznie odwraca się w kierunku bramki i dośrodkowuje na długi słupek. Zabrakło centymetrów, by Drogba sięgnął piłki.

• Skrzydłowy Arsenalu wraca do gry, uraz okazał się niegroźny.

• Przerwa w grze. Na murawie leży Gervinho po starciu z D.Diakite.

• Pierwszy, poważny ofensywny wypad Mali. Diabate dostaje piłkę przed polem karnym i uderza z woleja. Piłka mija bramkę o kilka metrów.

• Przewaga WKS staje się coraz bardziej wyraźna. Mali ogranicza się do rozbijania ataków Słoni.

• Kolejny raz Drogba. Świetnie uderza w rzutu wolnego, piłka kozłuje przed Diakite, ale ten dobrze paruje piłkę na rzut rożny.

• Keita postanawia wstawić się za kolega u sędziego i również dostaje kartkę.

• Berthe fauluje ostro Drogbę i zostaje napomniany żółtą kartka.

• Pierwsza znakomita okazja dla WKS.Ostre dośrodkowanie Tiene, Drogba uprzedza Diakite i uderza głową po wysokim koźle. Piłka trafia w poprzeczkę!

• Kolejny wolny dla WKS, tym razem faulowany Gosso przy linii bocznej.

• Yaya Toure dośrodkowuje piłkę z rzutu wolnego, ale jego podanie zatrzymuje się na pierwszym obrońcy.

• Ładny drybling Gervinho, sprytne podanie do Kalou, ale ten traci piłkę w polu karnym Mali.

• Brzydki faul Drogby na Diakite, na razie bez upomnienia.

• Sędzia rozpoczyna spotkanie.

• W finale na zwycięzcę tego meczu czeka już Zambia, która pokonała Ghanę 1:0 po golu Mayuki.

• WKS to absolutny faworyt turnieju. Obecna kadra, w której aż roi się od gwiazd, ma powtórzyć wyczyn drużyny z 1992 roku i ponownie stanąć na najwyższym stopniu podium. Okazja ku temu doskonała. Drogba, Gervinho, YayaToure i spółka wygrali na tegorocznym PNA wszystkie cztery spotkania nie tracąc nawet gola.

• Mali to bardzo ciekawa drużyna. Początkowo niewielu ekspertów przewidywało ich wyjście z grupy. Świetna praca Alaina Giresse'a i bardzo solidna jedenastka na czele z Seydou Keitą i świetnie broniącym Diakite zapewniły Malijczykom po raz trzeci w ciągu ostatniego dziesięciolecia miejsce wśród czterech najlepszych drużyn Afryki. W finale ekipa Orłów grała tylko raz, dokładnie czterdzieści lat temu.

• W ćwierćfinałach obydwie drużyny zwyciężały w zupełnie odmiennych okolicznościach. Iworyjczycy gładko pokonali 3:0 ekipę Gwinei Równikowej, natomiast Orły z Mali po heroicznym boju i serii jedenastek wyeliminowały Gabon. Co ciekawe, pokonane ekipy są współgospodarzami tego turnieju.

• Witam wszystkich fanów piłki nożnej w wydaniu afrykańskim i zapraszam na relację z drugiego półfinału PNA. Przeciwnikiem faworyzowanego Wybrzeża Kości Słoniowej będzie drużyna Mali.