PNA 2015. Republika Południowej Afryki [KADRA, CIEKAWOSTKI]

Marcin Trzyna
Republika Południowej Afryki
Republika Południowej Afryki Bartek Syta / Polskapresse
17 stycznia startuje Puchar Narodów Afryki. Prezentujemy kadry i ciekawostki związane z każdym uczestnikiem imprezy. Co wiemy o RPA?

REPUBLIKA POŁUDNIOWEJ AFRYKI

Reprezentacja RPA trzykrotnie brała udział w mistrzostwach świata, ale zawsze przygoda drużyny „Bafana Bafana” kończyła się na fazie grupowej. Piłkarze Republiki Południowej Afryki są jednokrotnym Mistrzem Afryki, a po to trofeum sięgnęli w 1996 roku. Dwa lata później RPA zajęło drugą pozycję, a w 2000 roku piłkarze „Bafana Bafana” zajęli trzecie miejsce. Ostatni Puchar Narodów Afryki organizowało RPA, które dotarło do ćwierćfinału imprezy.

RPA pod wodzą Ephraima Mashaby wygrało eliminacyjną grupę jako niepokonana drużyna. RPA z dorobkiem 12 punktów wyprzedziło w grupie Kongo, Nigerię i Sudan. Najskuteczniejszym zawodnikiem „Bafana Bafana” w eliminacjach był Tokelo Rantie, na co dzień piłkarz angielskiego Bournemouth. Mashaba nie powołał na turniej występującego w Ajaksie Amsterdam Thulaniego Serero, co jest sporym zaskoczeniem. W kadrze znajduje się 5 zawodników Kaizer Chiefs oraz 3 piłkarzy Orlando Pirates.