MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznański Kongres Brydżowy już od środy na MTP. To jedna z największych tego typu imprez w Polsce

Radosław Patroniak
Radosław Patroniak
Podczas Poznańskiego Kongresu Brydża Sportowego będzie można zobaczyć też unikatowe talie kart
Podczas Poznańskiego Kongresu Brydża Sportowego będzie można zobaczyć też unikatowe talie kart Archiwum Polskiego Związku Brydża Sportowego
Zaplanowany na długi majowy weekend tegoroczny Poznański Kongres Brydżowy ma wyjątkowy charakter. I nie ze względu na jakiś „okrągły” jubileusz (będzie to 63. edycja), ale dlatego, że jeden z jego elementów to Otwarte Mistrzostwa Polski Par. Tak, tak – zagrać może w nich każdy, kto zjawi się 1 maja w stolicy Wielkopolski.

Wtedy to, w samo południe, rozpocznie się 40-rozdaniowy (ranga OTP**) turniej kwalifikacyjny MPP. Aż 45 par zdobędzie z niego awans do Półfinałów, zaplanowanych na następny dzień. W tych z kolei zagra ponad 100 par, bo dołączą ci, którzy kwalifikację wywalczyli z kwietniowych rozgrywek w poszczególnych OZBS-ach, oraz kilka czołowych duetów zaproszonych z sąsiednich państw (Niemcy, Litwa, Czechy…). Wreszcie, 3 maja, Finały – o tytuł, medale i premie pieniężne powalczy 20 wyselekcjonowanych przez te trzy dni par. Brydż to jedyny sport, w którym – w formule Open – stuprocentowy amator może się sprawdzić z mistrzem świata, a nawet olimpijskim. To tak, jakby strzelać karnego Wojciechowi Szczęsnemu albo zagrać gema z Igą Świątek...

A w Wielkiej Brydżowej Majówce to oczywiście nie wszystko, bo 4 maja imprezę zwieńczy prestiżowy turniej z cyklu Budimex Grand Prix Polski Par. „Po drodze”, dla tych, którym nie powiedzie się w kolejnych etapach MPP, kilka turniejów kongresowych, na maksy i na IMP-y, a także cykle Młodzieżowych Mistrzostw Wielkopolski (urodzeni w 2004 lub młodsi) oraz rozgrywek amatorów (gracze nie zarejestrowani w PZBS lub tacy, którzy mają maksymalne WK 0,5). No i 3 maja, już tradycyjny, całodzienny Turniej Biało-Czerwony, z Finałami A, B i C. Słowem: dla każdego coś miłego i mnóstwo grania przez cztery dni w Poznaniu! No i zorganizowane jest tu zawsze wszystko „po poznańsku” – w znaczeniu tego słowa podobnym do „szwajcarskiej punktualności” czy „niemieckiego porządku”. A 14 miesięcy później w tym samym miejscu odbędą się Otwarte Mistrzostwa Europy w brydżu sportowym.

To „miejsce” znajduje się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w hali PCC – 200 metrów od Dworca Głównego. Sala gry jest komfortowa, największa w Polsce (powierzchnia circa połowy piłkarskiego), dobrze wygłuszona, doświetlona i klimatyzowana. W budynku są punkty gastronomiczne (bufet i restauracja z tańszymi zestawami dla brydżystów), ale nie brakuje ich również w okolicy. Wejście zarówno od ul. Głogowskiej (obok galerii Brodziak), jak i od ul. Śniadeckich. A wpaść tam warto nawet jeśli… nie gra się w brydża. Choćby po to, żeby obejrzeć eksponowaną z okazji kongresu wystawę najciekawszych z ponad 200 talii kart z unikatowej kolekcji Grzegorza Samola.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ważna zmiana na Euro 2024! Ukłon w stronę sędziów?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski