Puchar Narodów Afryki. Maroko sensacyjnie przegrało z Republiką Południowej Afryki w 1/8 finałów. Mali uzupełniło komplet ćwierćfinalistów

OPRAC.:
Bartosz Głąb
Puchar Narodów Afryki: Maroko - RPA
Puchar Narodów Afryki: Maroko - RPA PAP/EPA
Puchar Narodów Afryki. Maroko sensacyjnie odpadło w 1/8 finałów po przegranej z Republiką Południowej Afryki 0:2. Bramki dla "Bafana Bafana" zdobywali Evidence Makgopa i Teboho Mokoena. Do ćwierćfinału awansowało także Mali, które pokonało Burkina Faso 2:1.

Puchar Narodów Afryki. Mali - Burkina Faso 2:1

Burkina Faso przegrywało już po dwóch minutach, gdy obrońca Edmond Tapsoba niefortunnie próbował wybijać piłkę i wbił ją do własnej bramki. W pierwszej połowie Mali miało dużą przewagę i mogło wygrywać wyżej, ale Djigui Diarra obronił dwa niebezpieczne strzały Lassine'a Sinayoko. Po przerwie malijski napastnik pokonał bramkarza z Burkina Faso, posyłając mu piłkę między nogami.

W 54. min obrońca Kiki Kouyate dotknął piłki ręką w polu karnym, a Bertrand Traore z 11 metrów zdobył bramkę kontaktową. Pod koniec meczu po podaniu z rzutu wolnego Issoufou Dayo strzelił gola głową, jednak okazało się, że był na spalonym.

Puchar Narodów Afryki. Maroko - Republika Południowej Afryki 0:2

W drugim wtorkowym meczu doszło nie niespodzianki, gdyż Maroko - czwarty zespół mistrzostw świata w Katarze uległ 0:2 Republice Południowej Afryki. W pierwszej połowie Abde Ezzalzouli strzelił gola, który został anulowany po analizie VAR.

W 57. min Evidence Makgopa zdobył pierwszą bramkę. Achraf Hakimi w 85. min miał doskonałą okazję do wyrównania, lecz trafił w poprzeczkę z rzutu karnego. Marokańczycy kończyli mecz w osłabieniu, gdyż Sofyan Amrabat otrzymał drugą żółtą kartkę. W doliczonym czasie pięknym strzałem z rzutu wolnego na 2:0 podwyższył Teboho Mokoena.(PAP)

Puchar Narodów Afryki. Pary ćwierćfinałowe:

Piątek, 2 lutego:

• 18:00 Nigeria - Angola (Abidżan)
  • 21:00 Demokratyczna Republika Kongo - Gwinea (Abidżan)

Sobota, 3 lutego:

• 18:00 Mali - Wybrzeże Kości Słoniowej (Bouaké)
  • 21:00 Republika Zielonego Przylądka - Republika Południowej Afryki (Jamusukro)