Puchar Narodów Afryki. Wybrzeże Kości Słoniowej zwycięstwem zainaugurowało turniej. Jutro do gry wkroczą Egipt i Ghana

Bartosz Głąb
WKS wygrało inaugurację PNA.
WKS wygrało inaugurację PNA. PAP/EPA
Puchar Narodów Afryki. Wybrzeże Kości Słoniowej od zwycięstwa rozpoczęło turniej, którego jest gospodarzem. "Słonie" w Abidżan pokonali Gwineę Bissua 2:0 po trafieniach Seko Fofany i Jean-Philippe'a Krasso. Dzisiaj do rywalizacji wkroczy najbardziej utytułowana reprezentacja w historii turnieju - Egipt.

Wybrzeże Kości Słoniowej miało nadzieję na udane rozpoczęcie turnieju mimo problemów z kontuzjami. Gospodarze już w 4. minucie objęli prowadzenie po tym jak Seko Fofana wpadł w pole karne, poradził sobie z przeciwnikiem i mocnym uderzeniem z piętnastego metra posłał piłkę do bramki przeciwników. Przed przerwą ten sam zawodnik mógł podwyższyć prowadzenie. Jednak jego potężne uderzenie z dystansu bramkarz rywali sparował na poprzeczkę.

Po zmianie stron gospodarze wciąż przeważali. Prowadzenie podwyższyli w 58. minucie, kiedy to Jean-Philippe Krasso skutecznie wykorzystał podanie ze skrzydła Jonathana Bamby. Ostatnie pół godziny meczu było już nieco ospałe. "Słonie" wyraźnie kontrolowali przebieg meczu i nie chcieli dać rywalom nadziei, że mogą cokolwiek w tym spotkaniu zrobić, natomiast Gwinea Bissua nawet nie miała argumentów, by podjąć jakąkolwiek próbę. Ostatecznie mecz otwarcia 34. Pucharu Narodów Afryki zakończył się zwycięstwem gospodarzy 2:0.

Puchar Narodów Afryki. Zapowiedź następnego dnia

W niedzielę do gry wkroczy najbardziej utytułowana drużyna w historii turnieju - Egipt. "Faraonowie" mają na swoim koncie 7 triumfów w Pucharze Narodów Afryki. Ich pierwszym przeciwnikiem w grupie będzie Mozambik. Wcześniej Nigeria zmierzy się z Gwineą Równikową, natomiast na koniec dnia Ghana zagra z Republiką Zielonego Przylądka. Nigeria i Ghana w przeszłości również stanowiło o sile kontynentu, jednak ostatnie lata są wyraźnie słabsze w wykonaniu obu reprezentacji.

Puchar Narodów Afryki. Niedziela 14 stycznia:

• Grupa A, 15:00 Nigeria - Gwinea Równikowa (Abidżan), Transmisja: MEGOGO Polska, Komentarz: Mariusz Hawryszczuk
  • Grupa B, 18:00 Egipt - Mozambik (Abidżan), Transmisja: MEGOGO Polska, Komentarz: Michał Borkowski
  • Grupa B, 21:00 Ghana - Republika Zielonego Przylądka (Abidżan), Transmisja: MEGOGO Polska, Komentarz: Adam Kotleszka.

REPREZENTACJA w GOL24

To jest Liga Mistrzów wśród opraw. Oto najlepsze prace ultrasów Legii Warszawa z kończącego się 2023 roku. Jest na co popatrzeć, zresztą zerknijcie sami!

Najlepsze oprawy Legii Warszawa w 2023 roku. To prawdziwe dz...