W Polsce trudno kupić bilet na mecz, ale to ma się zmienić

psz
W Polsce trudno kupić bilet na mecz, ale to ma się zmienić
W Polsce trudno kupić bilet na mecz, ale to ma się zmienić Paweł Łacheta
Zarząd Ekstraklasy SA zwrócił się z prośbą do przewodniczącego Komisji Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki, Ireneusza Rasia, o rozważenie możliwości liberalizacji przepisów w zakresie procedury nabywania biletów wstępu na mecze piłki nożnej.

Pobierz Niezbędnik Kibica na start rundy wiosennej T-Mobile Ekstraklasy!

Obowiązujące w Polsce rozwiązania prawne w tym zakresie to jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów w Europie. Przypomnijmy, że obecne regulacje zobowiązują organizatorów imprez (czyli kluby Ekstraklasy) do bardzo skrupulatnej identyfikacji i gromadzenia danych każdej osoby chcącej zobaczyć mecz. Zakres danych obejmuje: imię i nazwisko, wizerunek twarzy, numer PESEL lub innego dokumentu, numer identyfikacyjny oraz informację o podmiocie, który wydał ten numer. W praktyce zwykły proces nabycia biletu przeradza się w bardzo skomplikowaną procedurę, która utrudnia i znacznie podnosi koszty działalności klubów, a z drugiej strony jest nieprzyjazna, wręcz odstraszająca dla wielu kibiców.

- Obowiązujące przepisy powodują, iż zakup wejściówki na mecz piłki nożnej jest zdecydowanie bardziej utrudniony od zakupu biletu lotniczego, gdzie rygory i procedury w zakresie bezpieczeństwa są o wiele wyższe, a przede wszystkim bardziej uzasadnione. Takie przepisy zniechęcają niektórych do przyjścia na stadion. Kierując się do Sejmowej Komisji, zaproponowaliśmy wprowadzenie zmian ograniczających te wymagania. W naszej ocenie podanie przez osobę chcącą nabyć bilet na mecz wyłącznie imienia i nazwiska oraz numeru PESEL nie wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo imprez, a przyczyni się do ułatwienia organizacji rozgrywek – mówi Bogusław Biszof, prezes zarządu Ekstraklasy SA.

– Rozwiązania przez nas proponowane są stosowane od lat przez wiele klubów w Europie. Usankcjonują też sprzedaż biletów przez Internet czy drogą wysyłkową. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom osób chcących oglądać mecze piłkarskie - dodaje.

W opinii Ekstraklasy SA, utrzymanie obecnych przepisów może doprowadzić też do pogłębienia problemów finansowych polskiej piłki i będzie nadal stanowiło utrudnienie w dostępie kibiców do nowo wybudowanych stadionów. Istnieje także realne zagrożenie, że rozciągniecie przepisów w zakresie identyfikacji uczestników meczów obowiązujących w Lidze Zawodowej na niższe klasy rozgrywkowe, sparaliżuje te rozgrywki i zmusi organizatorów do ponoszenia dodatkowych ogromnych kosztów, w żaden sposób nie wpływających wymiernie na poprawę bezpieczeństwa imprez.

- Chcemy jeszcze zwrócić uwagę na dodatkowy aspekt. Obecne przepisy utrudniają prowadzenie działalności biznesowej, chociażby ze względu na niespotykane w Europe utrudnienia dotyczące identyfikacji gości w strefach VIP. W tym kontekście ważne, by polskie przepisy uwzględniały większą elastyczność - przekonuje Boguslaw Biszof.

W piśmie kierowanym do Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Ekstraklasa SA zwraca też uwagę na możliwość wprowadzenia innych zmian w przepisach, które są postulatami klubów i środowisk kibiców. W szczególności dotyczą one sektorów z miejscami stojącymi (wzorem rozwiązań funkcjonujących między innymi w Niemczech, Belgii, Danii czy Holandii) oraz ograniczonej legalizacji stosowania środków pirotechnicznych przez organizatora meczu, działającego we współpracy ze Strażą Pożarną i Policją.

źródło: Ekstraklasa SA

Twitter

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gol24.pl Gol 24