Piotr Janas
Piotr Janas
PAP/Sebastian Borowski
KGHM Zagłębie Lubin ponad pięć miesięcy czekało na domowe zwycięstwo w PKO BP Ekstraklasie. „Miedziowi” w 23. kolejce pokonali Koronę Kielce 1:0. Jedyną bramkę zdobył Dawid Kurminowski.

Przed meczem z Koroną piłkarze Zagłębia mieli co najmniej kilka powodów, aby poczuć sportową złość:
Pierwszy – w trwającej obecnie kolejce PKO BP Ekstraklasy ostatnie w tabeli Ruch Chorzów i ŁKS Łódź zdobyły po trzy bramki i wygrały mecze.
Drugi – w konkursie organizowanym przez Zagłębie trzeba było w kreatywny sposób dokończyć zdanie „Piłka nożna jest jak majonez”. Jeden z komentarzy z najwyższą liczbą polubień brzmiał: „Piłka nożna jest jak majonez – w majonezie są jaja, u piłkarzy ich czasami brakuje”.
Trzeci – jeśli któryś z kibiców „Miedziowych” goli się tylko z okazji domowych zwycięstw, do niedzieli zapuściłby pokaźną, ponad pięciomiesięczną brodę.

Lubinianie w spotkanie z Koroną weszli dość niemrawo. W 9. minucie Jewgienij Szykawka po uderzeniu głową z bliskiej odległości pokonał Sokrátisa Dioúdisa, ale sędziowie dopatrzyli się w tej sytuacji minimalnego spalonego. Chwilę później po drugiej stronie boiska Damian Dąbrowski oddał mocny – choć niecelny – strzał. Kolejna groźna akcja Zagłębia zakończyła się już jednak bramką. Dawid Kurminowski w połowie boiska przejął niecelne podanie jednego z przeciwników. Napastnik gospodarzy znalazł się w sytuacji sam na sam z Xavierem Dziekońskim, minął golkipera „Scyzorów” i zapisał na swoim koncie drugiego gola w rundzie wiosennej.

Podopieczni Waldemara Fornalika szybko chcieli pójść za ciosem. Przez kilka sekund cieszyli się nawet z prowadzenia 2:0, ale okazało się, że Kacper Chodyna znajdował się na pozycji spalonej. Do przerwy dobre okazje do zdobycia bramki mieli już tylko piłkarze Korony. Dioúdis poradził sobie jednak z mocnymi uderzeniami Dalibora Takáča i Nono.

Po zmianie stron na pierwszą ciekawą sytuację trzeba było czekać aż do 73. minuty. Piłka po strzale Szykawki zmierzała w okienko bramki Zagłębia, ale kapitalną interwencją popisał się Dioúdis, który tym samym nieco zrehabilitował się za słaby występ w ostatnim meczu z Puszczą Niepołomice (2:2).

W końcówce spotkania goście zwietrzyli okazję do wyrównania. Bartosz Kopacz sfaulował przed polem karnym Jakuba Konstantyna, za co obejrzał drugą żółtą kartkę. Drużyna z Lubina kończyła mecz w dziesiątkę. Już w doliczonym czasie gry Szykawka trafił do bramki Zagłębia, ale po kilkuminutowej analizie VAR trafienie nie zostało uznane z powodu spalonego.

Ostatecznie lubinianie dowieźli zwycięstwo do końca, przerywając ponad pięciomiesięczną serię bez wygranej na własnym stadionie. Dzięki trzem punktom „Miedziowi” awansowali z 11. na 9. pozycję w tabeli PKO BP Ekstraklasy.

– Grając tak wolno, bez naszego DNA, nie możemy walczyć o zwycięstwo. Wszyscy daliśmy dupy – skwitował występ Korony jej trener, Kamil Kuzera.