Tomasz Ryzner
od 12 lat
W meczu 27. kolejki Fortuna 1 Ligi Resovia przegrała ze Stalą Rzeszów 0:2. Gole dla biało-niebieskich zdobyli: Andreja Prokić i Patryk Warczak. Dla stalowców było to czwarte zwycięstwo z rzędu.

Padło mniej goli niż jesienią, nie były tak urodziwe, ale frekwencja na trybunach, doping, oprawa pojedynku dodały derbom odpowiedniej aury. Pewne rzeczy powtórzyły z meczu I rundy. Ponownie I połowa należała do Stali.

Resoviacy wyszli na plac skoncentrowani, starali się grać twardo, daleko od własnej bramki, ale po paru minutach stalowcy zaczęli nakręcać akcje skrzydłami. Najpierw o gole mogli się pokusić obrońcy. Milan Simcak huknął z 14 metrów wyraźnie nad celem, choć pozycję miał wygodną. O otwarcie wyniku mógł się pokusić Paweł Oleksy (10. i 16. min), lecz z bliska (ale i kąta) trafił w bramkarza, a gdy główkował nad nim, piłka wylądowała na poprzeczce.

Jesienią bohaterem derbów został Andreja Prokić, który gola na 2:1 zdobył w 88. minucie. W sobotni wieczór „Proki” znów trafił, ale dla odmiany otworzył wynik. Po centrze lewej flanki w wykonaniu Sebastiena Thilla Andreja z bliska główkował, Michał Gliwa instynktownie trącił piłkę, ale nieco za słabo i ta dotarła do celu (Szymon Łyczko dobijał już za linią bramkową).

Strata nie odmieniła „pasiaków” za bardzo. Dwa razy przedarł się Rafał Mikulec, ale jego dośrodkowania nie znajdowały adresatów. Z dystansu próbował szczęścia ruchliwy Kelechukwu Ibe-Torti, jednak celownik miał mocno rozregulowany. Stalowcy kontrolowali mecz, a po błyskotliwym dryblingu Jesusa Diaza i strzale Prokicia byli blisko 2:0. W końcówce połowi blisko zamknięcia akcji był Adrian Łyszczarz, jednak nie sięgnął piłki i po chwili sędzia zaprosił zespoły na przerwę.

Początek II odsłony był raczej nijaki, ale w 53. minucie na zachodniej trybunie znów wybuchła euforia. Stało się to niefortunnej interwencji Radosława Adamskiego, odbiciu piłki przez Michała Gliwę i dobitce Patryka Warczaka. – To debiutancki gol Patryka w zespole. Trafienie w takim meczu może fajnie wpłynąć na jego dalszy rozwój – zaznaczał Marek Zub, coach Stali.

Stal miała ustawiony mecz, trochę poluzowała, co coraz mocniej zaczęli wykorzystywać resoviacy. Uderzenia Mikulca i Łyszczarza nie były odpowiednio dokładne, ale gdy na finiszu „pasiaki” jeszcze mocniej przycisnęły, zapachniało golem raz i drugi. Skończyło się tylko na tym, bo Bartłomiej Eizenchart wycelował w poprzeczkę, a w doliczonym czasie za mało precyzyjny był Ibe-Torti.

Mam pretensje do zespołu. Za wcześnie zaczęło się czekanie na ostatni gwizdek. Gdyby Resovia zdobyła kontaktowe trafienie, bylibyśmy w opałach

oceniał trener biało-niebieskich.

Przegraliśmy z zespołem, który miał więcej sytuacji i oddał więcej strzałów. To bolesna porażka, ale chciałbym, aby wszyscy usłyszeli, że w następnym sezonie odbędą się kolejne derby Rzeszowa

stwierdził Rafał Ulatowski, trener Resovii.