Estevao jest kolejnym cudownym dzieckiem brazylijskiej piłki. Jego marzeniem jest FC Barcelona

Bartosz Głąb
Estêvão (Palmeiras)
Estêvão (Palmeiras) Sebastiao Moreira / PAP
Zaledwie 16-letni Estevao to kolejne cudowne dziecko brazylijskiej piłki. Niedawno zadebiutował w Palmeiras, a już jest o nim głośno w całej Brazylii. W nocy z czwartku na piątek strzelił swojego pierwszego gola w Copa Libertadores. Latem z tej samej drużyny do Realu Madryt przeniesie się rok starszy Endrick. Marzeniem młodszego rodaka jest jednak FC Barcelona.

Estêvão - 16-latek, o którym wkrótce usłyszy cały świat

Estêvão Willian Almeida de Oliveira Gonçalves, bo tak brzmi jego pełne imię i nazwisko, urodził w brazylijskim mieście Franca w stanie São Paulo. Jednak jego pierwszym profesjonalnym klubem było Cruzeiro. Wiosną 2021 roku przeniósł się do Palmeiras, czyli najbardziej utytułowanego klubu ligi brazylijskiej.

Nastolatek w pierwszej drużynie zadebiutował w grudniu zeszłego roku w ostatniej kolejce rozgrywek, w starciu właśnie przeciwko Cruzeiro. Pojawił się na zaledwie 13 minut, jednak już wtedy można było pomyśleć, że wkrótce będzie dostawał więcej szans w ekipie mistrza Brazylii.

16-latek z Palmeiras strzelił gola w meczu Copa Libertadores

W styczniu tego roku został zgłoszony do rozgrywek stanowych São Paulo Campeonato Paulista de Futebol. Młodzieniec na murawie pojawił się 4 razy i zdołał nawet zaliczyć asystę. W kraju mówi się, że ma talent na miarę największych gwiazd brazylijskiego futbolu.

Kolejnym krokiem w jego karierze był debiut w pierwszym składzie utytułowanego klubu. Estêvão dostał szansę gry od pierwszej minuty w meczu Copa Libertadores (odpowiednik europejskiej Ligi Mistrzów) w starciu z urugwajskim Liverpoolem Montevideo.

Na prowadzenie jako pierwsi wyszli rywale, ale jeszcze przed przerwą Palmeiras doprowadziło do wyrównania. W drugiej połowie zespół z Brazylii wyszedł na prowadzenie, a potem w roli głównej wystąpił on - Estêvão. 16-latek skorzystał z dośrodkowania z głębi pola i uderzeniem głową ustalił wynik meczu na 3:1.

W szeregach brazylijskiego klubu od pierwszej minuty zagrał też 18-letni Luis Guilherme, a w końcówce na murawie pojawił się Endrick.

Kolejny cudownych chłopiec brazylijskiej piłki. FC Barcelona marzeniem 16-latka

Marzeniem Estêvão jest granie w przyszłości dla FC Barcelony. Niedawno do katalońskiego klubu za 40 milionów euro dołączył jego rodak, Vitor Roque. Ten jednak na razie nie potrafi odnaleźć się w nowym otoczeniu. Natomiast inny nastolatek z Palmeiras, Endrick latem przeniesie się do Realu Madryt. "Królewscy" za 17-latka zapłacili aż 45 milionów euro.

Dla rok młodszego Estêvão kariera piłkarska dopiero się rozpoczyna i ciężko powiedzieć, czy rosnąc szum wokół niego, nie przeszkodzi w prawidłowym rozwoju. Jednak z pewnością warto będzie obserwować tego młodzieńca.

Najwyższe transfery w historii z ligi brazylijskiej

1. Neymar (Santos FC -> Barcelona) - 88 mln euro (2013r.)
  2. Endrick (Palmeiras -> Real Madryt) - 45 mln euro (2024r.)
  3. Vinicius Junior (Flamengo RJ -> Real Madryt) - 45 mln euro (2018r.)
  4. Rodrygo (Santos -> FC Barcelona) - 45 mln euro (2019r.)
  5. Lucas Moura (São Paulo -> PSG) - 40 mln euro (2013r.)
  6. Vitor Roque (Athletico PR -> FC Barcelona) - 40 mln euro (2024r.)
  7. Lucas Paqueta (Flamengo RJ -> AC Milan) - 38 mln euro (2019r.)
  8. Oscar (Internacional PA -> Chelsea FC) - 32 mln euro (2012r.)
  9. Gabriel Jesus (Palmeiras -> Manchester City) - 32 mln euro (2017r.)
  10. Arthur Melo (Grêmio FBPA -> FC Barcelona) - 31 mln euro (2018r.)
Daniel Stefański i Karolina Bojar-Stefańska to najbardziej znana para sędziów piłkarskich w Polsce. On jest arbitrem w Ekstraklasie, a ona w niższych ligach. Czy Karolina kiedyś także będzie arbitrem na najwyższym szczeblu rozgrywkowym?Aby zobaczyć wszystkie zdjęcia klikaj strzałkę w prawo!

Oto najsłynniejsza para sędziów piłkarskich w Polsce. Daniel...