Wojciech Konończuk
Jagiellonia nie dała rady Cracovii, przegrywając u siebie 1:3
Jagiellonia nie dała rady Cracovii, przegrywając u siebie 1:3 Urszula Łobaczewska
Szok - to chyba najlepiej oddaje to, co zdarzyło się w meczu Jagiellonii Białystok z Cracovią w 28. kolejce PKO Ekstraklasy. Lider rozpoczął wspaniale, szybko strzelił gola, a potem przeżył serię złych wydarzeń i w efekcie przegrał 1:3 w obecności rekordowej w tym sezonie liczby ponad 18 tysięcy kibiców. To był zimny prysznic na głowy Żółto-Czerwonych.

Przed spotkaniem trener Jagiellonii Adrian Siemieniec poinformował na konferencji prasowej, że możliwe są osłabienia kadrowe po spotkaniu w Warszawie z Legią (1:1). Okazało się jednak, że urazy nie wykluczyły z gry żadnego zawodnika podstawowego składu i na Cracovię wybiegła taka sama jedenastka, co na spotkanie w stolicy.

Jagiellonia - Cracovia 1:3. Wspaniały początek Żółto-Czerwonych

Krakowska drużyna przyjechała do stolicy Podlasia z nowym trenerem Dawidem Kroczkiem, który zastąpił Jacka Zielińskiego. Nowy opiekun Pasów nie miał komfortowych warunków na debiut, bo Pasy notowały passę siedmiu spotkań ligowych bez zwycięstwa i z ledwie dwupunktową przewagą nad strefą spadkową.

Jagiellonia od początku rzuciła się na przeciwnika, wywalczyła sobie kilka rzutowe rożnych i po jednym z nich bardzo szybko objęła prowadzenie. Po kąśliwym dośrodkowaniu Bartłomieja Wdowika Virgil Ghita tak nieszczęśliwie uderzył piłkę głową, że zaskoczył własnego bramkarza i zaliczył trafienie samobójcze.

Niestety, równie szybko sprawy się skomplikowały. Dominik Marczuk nieodpowiedzialnie stracił piłkę, a po kontrze Adrian Dieugez sfaulował Benjamina Kallmana i został wyrzucony przez sędziego Pawła Raczkowskiego z boiska. W tym momencie gra gospodarzy kompletnie rozsypała się.

Sztab szkoleniowy Jagi nie zdążył dokonać zmiany, a Cracovia wykorzystała dziurę w obronie. Zlatana Alomerovicia zaskoczył Michal Rakoczy i było 1:1. Żółto-Czerwoni wyglądali jak bokser, zamroczony dwoma potężnymi ciosami bokser, nie umieli się pozbierać. W 25. minucie było już 1:2. Sędziowie długo sprawdzali akcję na wozie VAR, ale w końcu uznali, że Taras Romanczuk złamał linię spalonego i Arttu Hoskonen zaliczył prawidłowe trafienie. Szok!

Jagiellonia - Cracovia 1:3. Zmarnowany karny przez Afimico Pululu

Przez kolejne minuty goście masakrowali Jagiellonię i tylko Alomeroviciowi Podlasianie zawdzięczali fakt, że przegrywali różnicą tylko jednej bramki. I nagle, w doliczonym czasie gry pierwszej połowy Cracovia wyciągnęła do białostoczan rękę. Davíd Kristjan Olafsson bezsensownie odepchnął w niegroźnej sytuacji Rui Nene i po kolejnej interwencji wozu VAR arbiter podyktował rzut karny.

Jak nie idzie, to nie idzie. Afimico Pululu do tej pory nie mylił się z 11 metrów nigdy, a tym razem uderzył fatalnie i Sebastian Madejski obronił, a potem poradził sobie także z dobitką Jesusa Imaza i do przerwy wynik nie zmienił się.

- Nie jest łatwo przez tyle minut grać w dziesiątkę, ale końcówka pierwszej połowy pokazała, że jesteśmy w stanie stwarzać sobie sytuacje. Gramy u siebie i będziemy walczyć - zapowiadał w przerwie przed kamerami Canal + Sport Zlatan Alomerović.

Drugą odsłonę Jaga rozpoczęła, ale szybko okazało się, że pech jej nie opuszcza. Po dośrodkowaniu Marczuka i rykoszecie futbolówka trafiła w poprzeczkę bramki Pasów, a po kontrze Jani Atanasov z niewielkiej odległości podwyższył prowadzenie przyjezdnych na 3:1.

Po tym ciosie gospodarze już się nie podnieśli. Owszem walczyli, ale musieli pogodzić się z bolesną porażką.