Puchar Narodów Afryki. Obrońcy tytułu w hitowym meczu pokonali Kamerun. Piękne bramki w meczu "Niebieskich rekinów"

Bartosz Głąb
Piękne bramki w meczu "Niebieskich Rekinów".
Piękne bramki w meczu "Niebieskich Rekinów". PAP/EPA
Puchar Narodów Afryki. W najciekawszym piątkowym spotkaniu Senegal pokonał Kamerun 3:1. "Nieposkromione Lwy" mają komplet punktów i wydają się zmierzał po obronę tytułu. W innym meczu Republika Zielonego Przylądka po pięknych bramkach rozbiła Mozambik 3:0. Na koniec dnia Gwinea pokonała Gambię 1:0.

Puchar Narodów Afryki. Republika Zielonego Przylądka - Mozambik 3:0 (Grupa B)

Na początek Republika Zielonego Przylądka zmierzyła się z Mozambikiem. "Niebieskie Rekiny" były faworytem rywalizacji, ale nikt nie spodziewał się umiejętności, jakie zaprezentują. Pierwsza, nieprawdopodobnie piękna bramka padła w 32. minucie. Bebe pokusił się o szalony pomysł oddania strzału z rzutu wolnego z ponad 30 metrów, a piłka znalazła drogę do bramki i o mało co nie zerwała siatki.

Po zmianie stron Ryan Mendes wykorzystał fatalny błąd defensywy rywali i podwyższył na 2:0. Ostatnia bramka meczu znowu była wyjątkowej urody. Kevin Lenini tym razem z gry huknął z bardzo daleka, a piłka wleciała niemal w samo okienko bramki Mozambiku. Drugie zwycięstwo sprawia, że "Kreole" zajmują pierwsze miejsce w grupie i mogą być "Czarnym Koniem" turnieju.

Puchar Narodów Afryki. Senegal - Kamerun 3:1 (Grupa C)

Hitowe spotkanie dnia lepiej zaczął Senegal. W 16. minucie wynik otworzył Ismaila Sarr po tym jak po rzucie rożnym niepewną interwencją "popisał się" Andre Onana. Do piłki dopadł Senegalczyk i mocnym strzałem otworzył wynik. Skrowadzenie "Nieposkromionych Lwów" utrzymało się do przerwy.

Po zmianie stron obrońcy tytułu mistrzowskiego zadali drugi cios. W 71. minucie wstrzelenie piłki w pole karne rywali wykorzystał Habib Diallo zdobywając gola na 2:0. Dziesięć minut później "Lwy Terango" nabrały nadziei na chociażby punkt w tym meczu. Po krótko rozegranym rzucie rożnym, bramkę kontaktową zdobył Jean-Charles Castelletto. Jednak ostatnie słowo należało do Senegalu. W doliczonym czasie gry wynik meczu płaskim strzałem ustalił Sadio Mane i obrońcy tytułu mogli cieszyć się z drugiego zwycięstwa. Kamerun z jednym punktem znalazł się z bardzo trudnej sytuacji.

Puchar Narodów Afryki. Gwinea - Gambia 1:0 (Grupa C)

Wieczorem Gwinea zmierzyła się z Gujaną. Ci pierwsi z punktem zdobytym przeciwko Kamerunowi mieli nadzieję dzisiaj na wygraną i praktycznie zapewnienie sobie awansu do kolejnej rundy. Byli zdecydowanie lepsi od przeciwników, ale w pierwszej połowie nie zdołali zdobyć bramki, chociaż nawet obili słupek bramki "Skorpionów".

Po zmianie stron zaatakowało Gambia, ale to rywale zdobyli jedyną bramkę spotkania. W 70. minucie Aguibou Camara uradował fanów swojej reprezentacji, która po wygranej ma 4 punkty i zajmuje 2. pozycję w grupie. Awans Gwineiczyków wydaje się być coraz bliżej

Puchar Narodów Afryki. Zapowiedź następnego dnia

Na początek sobotniego grania zaprezentują nam się dwie niezwykle interesujące reprezentacje. Algieria jest zawsze mocnym graczem na "Czarnym Lądzie", jednak w swoim pierwszym meczu zdobyła tylko punkt. Naprzeciw staje Burkina Faso, które mimo że nie ma wielu gwiazd jak inne afrykańskie drużyny, często dochodzi do najlepszej czwórki turnieju i może jutrzejszy mecz wygrać. "Pustynni Wojownicy" w przypadku porażki będą mieli już bardzo skomplikowaną sytuację w grupie.

Później do gry wkroczą Mauretania i Angola. Ci drudzy mają już jeden punkt na turnieju po niespodziewanym remisie z Algierią. W sobotę będą faworytami starcia z "Lwami Szinkitu" i w przypadku zwycięstwa raczej zapewnią sobie awans do kolejnej rundy. Jednak Mauretania nie jest tak słabą drużyną jak niektórym się mogło wydawać, gdyć z pojedynku z Burkina Faso pokazali niezwykłą wolę walki i przy odrobinie szczęścia, wynik mógłby być zupełnie inny.

Wieczorem czeka nas hitowe starcie Tunezji z Mali. "Orły Kartaginy" nie mają jeszcze punktów na swoim koncie, a w rywalizacji z Malijczykami nie będą faworytem. Druga porażka może przekreślić ich nadzieje na cokolwiek w tym turnieju. Sensacyjnym "Czarnym Koniem" może okazać się Namibia, która w poprzedniej kolejce pokonała właśnie Tunezję.

Puchar Narodów Afryki. Sobota 20 stycznia:

• 15:00 Algieria - Burkina Faso (Grupa D, Bouaké)
  • 18:00 Mauretania - Angola (Grupa D, Bouaké)
  • 21:00 Tunezja - Mali (Grupa E, Korhogo)

REPREZENTACJA w GOL24

To jest Liga Mistrzów wśród opraw. Oto najlepsze prace ultrasów Legii Warszawa z kończącego się 2023 roku. Jest na co popatrzeć, zresztą zerknijcie sami!

Najlepsze oprawy Legii Warszawa w 2023 roku. To prawdziwe dz...