Tomasz Bochenek
19. minuta meczu, Michał Fiudziukiewicz właśnie strzelił gola dla Wieczystej
19. minuta meczu, Michał Fiudziukiewicz właśnie strzelił gola dla Wieczystej Wojciech Matusik / Polskapress
Wieczysta Kraków już tego nie wypuści, czerwonym dywanem kroczy do II ligi! Wieczysta - Avia Świdnik 2:0 w meczu na szczycie III ligi (gr. IV), rozegranym w sobotę 23 marca na stadionie przy ul. Chałupnika. Ekipa trenera Sławomira Peszki w meczu z wiceliderem tabeli odniosła 10. zwycięstwo w rzędu. A przede wszystkim - ma już 12 punktów przewagi nad drużyną ze Świdnika. Avię w tej kolejce może wyprzedziła Siarka Tarnobrzeg, traci do Wieczystej 10 pkt, ale bądźmy szczerzy: w drodze do awansu krakowskiego giganta nikt już nie zatrzyma.

Trybuna była pełna, nabita ludźmi. Słoneczko świeciło. Wszystko się zgadzało, jak na mecz, który miał być meczem sezonu. Wieczysta z miejsca ruszyła do przodu, był strzał Manuela Torresa - w efekcie korner, za chwilę niecelna "główka" Michała Fidziukiewicza.

Ale spokojnie, Avia to przecież konkretna drużyna. Szybko odepchnęła grę od bramki, w 11 min po drugiej stronie boiska robotę miał Patryk Letkiewicz, broniąc strzał z 16 m Adriana Paluchowskiego. Świdniczanie dawali sygnały, że mogą być groźni w ataku szybkim, ale to były tylko sygnały. A krakowianie w 19 min zadali cios: Michał Trąbka z rzutu wolnego trafił w mur, jego poprawka też została zablokowana, podobnie jak i strzał Tomasza Swędrowskiego. Ale w tym przypadku... piłka przeleciała nad obrońcami, do Fidziukiewicza, który głową skierował ją do bramki.

W temacie klarownych sytuacji, to byłoby na tyle, jeśli chodzi o pierwszą połowę. Drugą tak naprawdę to rozkręcił Wojciech Kalinowski, który przy dość ostrym kącie znalazł się przed Letkiewiczem, ale wypożyczony z Wisły Kraków golkiper po raz kolejny udowodnił, że jest mocnym punktem Wieczystej. Była 52 minuta meczu, właśnie stuknęło mu 450 minut z rzędu bez straconego gola.

Krakowianie mieli problem z przebiciem świdnickiej defensywy, brak było okazji, po których mogliby podnieść sobie komfort. W 68 min w pole karne Avii wpadł Torres, w efekcie pojedynku bark w bark z Kamilem Rozmusem upadł. Domagał się rzutu karnego, dostał żółtą kartkę za próbę jego wymuszenia.

W polu karnym gospodarzy 10 minut potem doszło do pojedynku Kalinowskiego i Michała Pazdana. Ekstraklasowy sędzia orzekł, że interwencja stopera Wieczystej była czysta, nie przerwał gry. Goście atakowali większą liczbą zawodników, w związku z tym otwierali się, a w związku z tym zobaczyliśmy kilka mocniejszych wejść krakowian pod bramkę Avii.

Końcówka meczu przyniosła jeszcze czerwoną kartkę dla Peszki za podważanie decyzji sędziego poza strefą przeznaczoną dla trenera, a za moment gola Pawła Łysiaka na 2:0.

Wieczysta Kraków - Avia Świdnik 2:0 (1:0)

Bramka: 1:0 Fidziukiewicz 19, 2:0 Łysiak 90+7.
Wieczysta: Letkiewicz - Faworow, Kasolik, Pazdan, Pietrzak - Torres (85 Danielak), Góralski, Swędrowski (85 Pakulski), Trąbka (59 Łysiak), Kot (66 Krzywiecki) - Fidziukiewicz (59 Jankowski).
Avia: Grabowski - Dobrzyński (46 Galara), Kursa, Machała, Rozmus - Zagórski, Popiołek (46 Maj), B. Kafel (76 Szczygieł), Stryjewski (80 Rak), Kalinowski - Paluchowski.
Sędziował: Marcin Kochanek (Opole). Żółte kartki: Torres, Swędrowski - Rozmus, Kafel. Widzów: 1200.