Patryk Wolski – nadzieja w ataku Lecha Poznań

Wojciech Maćczak
Patryk Wolski to nadzieja Lecha w ofensywie
Patryk Wolski to nadzieja Lecha w ofensywie Marek Zakrzewski
Dotychczas rzadko kiedy załapywał się nawet na ławkę rezerwowych „Kolejorza”. Ligowe spotkanie z Piastem Gliwice było dla niego pierwszym występem w tym sezonie – wszedł na ostatnie siedem minut i po chwili cieszył się ze swojej pierwszej bramki w Ekstraklasie. Czy przekonał do siebie Mariusza Rumaka? Nie wiadomo, ale na pewno udowodnił, że zasługuje na kolejne szanse.

Patryk Wolski urodził się 12. kwietnia 1993 roku w Radomiu. Przygodę z piłką rozpoczynał w Uczniowskim Klubie Sportowym Junior, skąd trafił do PKS Makowiec. Począwszy od 2007 roku, przez kolejne dwa lata był zawodnikiem radomskiego Młodzika 18, tam właśnie utalentowanego napastnika wypatrzyli skauci Lecha Poznań.

Do stolicy Wielkopolski napastnik trafił latem 2009, po czym przez dwa lata występował w zespołach juniorów. Pod koniec sezonu 2010/11 zadebiutował w Młodej Ekstraklasie – zaliczył dwa występy w roli jokera w meczach z GKS-em Bełchatów (0:2) i Górnikiem Zabrze (2:2). W pierwszym spotkaniu przebywał na boisku przez drugie 45 minut, natomiast w spotkaniu z Górnikiem pojawił się na murawie w 63. minucie spotkania.

Rozwój zawodnika nabrał rozpędu w następnym sezonie. 18-letni Patryk zaczął regularnie grać w rozgrywkach ME, choć na boisku w większości przypadków pojawiał się w trakcie spotkania. Swoją pierwszą bramkę w tych rozgrywkach strzelił 9 września 2011 roku, pokonując golkipera Widzewa Łódź Bartosza Kanieckiego. W całej rundzie jesiennej rozegrał trzynaście spotkań, w których zdobył osiem goli. Zaznaczmy jednak, że tylko w czterech meczach wystąpił od pierwszej minuty, a w pełnym wymiarze czasowym na murawie przebywał zaledwie dwa razy. Wobec tego osiągnięty wynik strzelecki robi niezłe wrażenie.

Lech Poznań

LECH POZNAŃ - serwis specjalny Ekstraklasa.net

Zimą trener Jose Mari Bakero zdecydował się zabrać kilku młodych zawodników na zgrupowanie do Hiszpanii. Do treningów z pierwszym zespołem zostało włączonych pięciu młodych graczy, w tym Patryk, o czym zadecydowała bardzo dobra postawa w meczach Młodej Ekstraklasy. – Osiemnastoletni Patryk Wolski bardzo dobrze wkomponował się w zespół, strzelił aż osiem goli, mimo że tylko cztery razy pojawiał się w wyjściowej jedenastce. W 9 meczach wchodził z ławki i świetnie się spisywał. Widać, że to bardzo utalentowany chłopak. Należy o niego dbać, chuchać i dmuchać. Taki talent trzeba szanować – mówił w rozmowie z portalem Bulgarska.pl opiekun młodych lechitów Karol Brodowski.

Efekt był taki, że wiosną Wolski zmienił proporcje w Młodej Ekstraklasie i częściej zaczął pojawiać się w podstawowym składzie, a także zadebiutował na najwyższym szczeblu rozgrywkowym. 31 marca 2012 roku wszedł na ostatnie 8 minut wygranego 3:1 spotkania z Cracovią. Później zagrał w podobnym wymiarze czasowym przeciwko Koronie Kielce oraz w końcówce pojedynku z Polonią Warszawa. W ME do jesiennego dorobku dołożył trzy trafienia i zakończył sezon w czołówce snajperów rozgrywek.

Obecny sezon również rozpoczął w Młodej Ekstraklasie, gdzie zdążył zaliczyć już trzy trafienia. Do pierwszego zespołu miał jednak daleko, zazwyczaj nie łapał się nawet do meczowej osiemnastki. Ze względu na kontuzje kolegów znalazł się w kadrze na mecz z Piastem i gdy Lech już prowadził 3:0, trener Rumak zdecydował się dać szansę gry młodemu napastnikowi. A ten w trudnej sytuacji zdobył bramkę. Wydawało się, że za długo holuje piłkę, że powinien wcześniej odgrywać do lepiej ustawionego Łukasza Trałki, on jednak zdecydował się na uderzenie i pokonał golkipera gliwiczan. - Teraz trzeba tylko pracować, żeby grać jak najwięcej. Cieszę się, że trener dał mi szansę, myślę, że wynik 3:0 dał możliwość, bym zdobywał kolejne doświadczenia na boisku Ekstraklasy. Udało się strzelić bramkę i jestem zadowolony – mówił dla portalu lechpoznan.tv Patryk po spotkaniu z Piastem.

Bez wątpienia strzelona bramka przybliżyła Wolskiego do występów w Ekstraklasie. Tym bardziej, że w ataku „Kolejorza” dużej konkurencji nie ma. Numerem jeden jest Bartosz Ślusarski, który ostatnio zdobył sporo bramek, ale już o pozycję zmiennika Patryk może powalczyć. Oczywiście w najbliższym czasie czeka go co najwyżej ławka rezerwowych i gra w końcówkach, ale jeżeli zaliczy więcej wejść smoka podobnych jak w meczu z Piastem, to jego kariera może nabrać tempa. Tym bardziej, że ma potencjał, by w przyszłości stać się dobrym zawodnikiem.

Patryk Wolski
Urodzony: 12 kwietnia 1993 r. w Radomiu
Kariera piłkarska: Junior Radom, PKS Makowiec, Młodzik 18 Radom, (juniorzy), Lech Poznań (juniorzy, ME, następnie I zespół).
Debiut w Ekstraklasie: 31 marca 2012 r. Lech Poznań - Cracovia 3:1 (grał 8 minut)