4

Manchester City

2

• Z mojej strony to już wszystko. Za te wszystkie spędzone razem godziny dziękuje Damian Wiśniewski

• W tabeli ligowej Czerwone Diabły umocnią się na pozycji trzeciej i utrzymają dystans zaledwie jednego punktu straty do miejsca trzeciego. The Citizens muszą teraz bardzo uważać - jeśli jutro piąty Liverpool pokona Newcastle, to jego strata do City będzie wynosić tylko cztery oczka. Przy sześciu kolejkach jest to jak najbardziej do odrobienia.

• Statystyki meczu:

• Posiadanie piłki: United 58% - City 42%
    • Strzały: 11 (7) - 10 (3)
    • Rzuty rożne: 1 - 5
    • Faule: 9 - 16
  • Drugi gol strzelony przez Kuna Aguero

• Tak naprawdę okres przewagi w wykonaniu gości wynosił zaledwie dziesięć minut. Dziesięć pierwszych minut w wykonaniu City mogło trochę postraszyć podopiecznych van Gaala, ale kiedy wskoczyli oni na właściwe tory, to ani przez chwile nie było wątpliwości, komu należy się wygrana. Szkoda tylko, że nie obyło się bez błędów sędziowskich. W pierwszej połowie Vincent Kompany powinien dostać czerwoną kartkę, w drugiej Juan Mata strzelił nieprawidłową bramkę

• Koniec czarnej derbowej serii Manchesteru United! Czerwone Diabły przegrały trzy ostatnie starcia z City przed własną publicznością, straciły w nich mnóstwo goli, ale dziś były zdecydowanie lepsze i wygrały zasłużenie!

• KONIEEEEEEC! Manchester znów jest czerwony!

• Angel di Maria oddał strzał sprzed pola karnego, ale spokojnie piłkę złapał Joe Hart

• Trzy minuty doliczył sędzia do drugiej połowy

• Świetne podanie Lamparda do Zabalety, ten dośrodkował z prawej strony boiska, a niepilnowany Aguero wpakował piłkę do bramki

• GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!! Kun Aguero po raz drugi!

• Ostatnia zmiana gości, Lampard wchodzi za Navasa

• Ashley Young świetnie dośrodkował z rzutu wolnego, Smalling idealnie wstrzelił się w linię obrony gości i wpakował piłkę do bramki!

• GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!! Chris Smalling, 4:1! Nokaut!

• Dłużej, spokojniej rozgrywają piłkę Czerwone Diabły. Coraz gorsza staje się sytuacja gości

• Tymczasem na rozgrzewkę ruszyli Lampard oraz Dżeko

• Świetny, szybki atak gospodarzy. Rooney podał do Maty, ten pobiegł sam na sam z bramkarzem i nie dał mu szans! Tyle tylko, że Hiszpan w momencie podania kolegi był na spalonym i gol nie powinien zostać uznany...

• GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!! Juan Mata, 3:1 dla United!

• Lewą stroną pobiegł Ashley Young, ale otrzymał z mocne podanie i piłka wyszła na aut bramkowy. Grę wznowi Joe Hart

• I to właśnie Milnera zmienia zapowiadany Nasri

• Phil Jones faulował na własnej połowie boiska Jamesa Milnera. Angielski pomocnik potrzebuje pomocy lekarzy

• Tymczasem szykuje się druga zmiana w ekipie gości. Gotowy do wejścia na boisko jest Samir Nasri

• Navas dośrodkował z prawej strony boiska, ale we własnej szesnastki świetnie interweniował Smalling

• To powinien być gol! Blind świetnie dośrodkował w pole karne, a Young skiksował będąc na wprost bramki!

• Yaya Toure oddał strzał sprzed pola karnego, ale skutecznie zablokował go Chris Smalling

• Silva zaatakował lewą stroną boiska, ale tam ograć się nie dał świetnie dysponowany dzisiaj Antonio Valencia

• Demichelis starł się w powietrznym pojedynku z Fellainim i domaga się żółtej kartki dla Belga. Arbiter pozostaje jednak nie wzruszony

• Ależ kocioł pod bramką gości! Najpierw Hart świetnie odbił strzał Rooney'a z rzutu wolnego, następnie strzał Carricka z bliskiej odległości! Kolejna próba Herrery już zablokowana

• Navas faulował Juana Mate blisko własnej szesnastki. To będzie dobra okazja dla Czerwonych Diabłów

• Ashley Young starał się wywalczyć rzut rożny w starciu z Demichelisem, ale to Argentyńczyk był górą i goście wznowią grę od bramki

• Spokojnie, długo wymieniają podania zawodnicy van Gaala. Robią to jednak dość daleko od bramki rywala.

• Navas nieźle dośrodkował z prawej strony boiska, ale Silva źle sobie przyjmował piłkę w szesnastce gospodarzy i szybko ją stracił

• I już odnotowujemy zapowiadaną zmianę gości

• Arbiter daje znak i gospodarze zaczynają drugą połowę!

• I już wiemy na pewno, że Vincent Kompany nie wyjdzie na drugą połowę. W jego miejsce zamelduje się Eliaquim Mangala

• Statystyki pierwszej połowy:

• Strzały: 3 (2) - 7 (2)
    • Rzuty rożne: 0 - 4
    • Faule: 4 - 9
  • Dzieje się na Old Trafford! Manchester City zdominował początek meczu, szybko strzelił gola, ale kiedy Ashley Young doprowadził do wyrównania, to zdecydowaną przewagę osiągnęli gospodarze. Na przerwę, gdyby nie błąd arbitra, mogliby schodzić w jeszcze lepszych nastrojach

• I teraz arbiter kończy pierwszą połowę

• Dwie minuty doliczył sędzia do pierwszej połowy

• Dużo szczęścia ma Vincent Kompany. Belg powinien dostać czerwona kartkę za brutalny faul na Blindzie, ale arbiter po konsultacji z sędzia bocznym zdecydował się na tylko żółty kartonik

• Ależ to mogła być okazja dla gości. Aguero wychodził z kontrą, ale zamiast podawać do dobrze ustawionego kolegi, to zdecydował się na indywidualny rajd i stracił piłkę

• Indywidualna próba Ashley'a Younga, ale tym razem Anglika świetnie powstrzymał Kompamny

• Teraz troszkę dłużej przy piłce byli goście, ale wybici z rytmu nie mają pomysłu na rozegranie akcji. Przed chwilą zaliczyli prosty błąd i aut mają Czerwone Diabły

• Ashley Young i Daley Blind zaatakowali lewą stroną boiska, ten pierwszy dośrodkował, a Fellaini strzałem głową pokonał bramkarza!

• GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!! Marouane Fellaini i gospodarze prowadzą! 2:1!

• Dotychczas zdobywane gole:

• Mata za nisko dośrodkował z rzutu wolnego i goście przejęli piłkę. Źle jednak rozegrali swoją akcję i przejął ją De Gea - Hiszpan zagrał długą piłkę na połowę gości, z lewej strony dośrodkował Herrera, a Young dość szczęśliwie i sprytnie pokonał bramkarza! Remis, co za początek meczu!

• GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!! Ashley Young i już jest remis!

• Słabo jednak wykonali ten stały fragment gry Obywatele i gospodarzy ruszyli z kontrą. Clichy przerwał ją faulem na Youngu

• Ander Herrera faulował Fernandinho na własnej połowie boiska

• Kompany zagrał długą piłkę z głębi pola w kierunku Milnera, ale zdołał ją przechwycić Chris Smalling

• James Milner zagrał świetną piłkę w pole karne do Silvy, ten dośrodkował wzdłuż bramki, a Aguero dopełnił formalności! Jak odpowiedzą gospodarze?

• GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!! To się musiało tak skończyć, Kun Aguero i 1:0 dla gości!

• Naciskają goście! Navas świetnie dośrodkował z prawej strony boiska, a będącego w idealnej pozycji do strzału Toure w ostatniej chwili zablokował Carrick!

• Było blisko gola! Jesus Navas popędził sam na sam z bramkarzem po zagraniu z głębi pola i to David de Gea wygrał ten pojedynek!

• A teraz Jesus Navas dośrodkował z prawej strony boiska, a Smalling znów interweniował we własnej szesnastce bardzo pewnie

• Aguero zaatakował indywidualnie, wszedł z piłką w pole karne przeciwnika, ale tam zaplątał się i został powstrzymany przez Chrisa Smallinga

• Prostopadłe zagranie w kierunku Rooney'a i ten znalazłby się w dobrej pozycji do oddania strzału, ale uprzedzić zdołał go Joe Hart

• Pierwszy faul w tym spotkaniu. Poszkodowanym Juan Mata, przewinił Gael Clichy. Rzut wolny dla gospodarzy, na prawej stronie boiska

• Pan Mark Clattenburg daje znak i STARTUJEMY!

• Obie drużyny już powoli wychodzą na boisko, pierwszy gwizdek arbitra już za kilka chwil!

• Już tylko kwadrans do pierwszego gwizdka, a to The Citizens podczas rozgrzewki

• Mieliśmy już wypowiedzi obu menedżerów, Phila Jonesa, a teraz oddajmy głos kapitanowi City. - United mają mecze z Liverpoolem, ale dla nas to właśnie te derby są najważniejszym wydarzeniem sezonu. Zrobimy wszystko, aby pokonać naszego rywala i będziemy starali się to zrobić najlepiej, jak tylko będzie się dało - powiedział Vincent Kompany

• W wypowiedzi Louisa van Gaala, którą cytowaliśmy, jest sporo racji. Od przegranej w ostatnich derbach na Etihad Stadium (0:1), Manchester United rozegrał 21 meczów ligowych i przegrał tylko dwa z nich. Cztery zremisował i aż 15 wygrał.

• Na Loftus Road Chelsea wygrała 1:0 i nie pozwala swoim rywalom na zmniejszenie dystansu. Tytuł mistrzowski coraz bliżej The Blues...

• Najważniejsi są piłkarze, którzy poprawili oni swoją grę w trakcie tego sezonu. Wierzę w to, bo nie chodzi tylko o ostatnich pięć spotkań. W więcej niż 20 spotkaniach doznaliśmy tylko dwóch porażek, więc to długa lista meczów, które wygraliśmy lub przynajmniej zremisowaliśmy - powiedział z kolei przed tym meczem Louis van Gaal

• Tymczasem właśnie teraz, w 88. minucie gry, Chelsea obejmuje prowadzenie na Loftus Road w meczu z Queens Park Rangers. 1:0, strzelcem gola Cesc Fabregas, asysta Edena Hazarda

• Seria Czerwonych Diabłów imponująca, trzeba przyznać

• Manuel Pellegrini dokonał z kolei dwóch zmian. Zamiast Sagni oglądać będziemy Zabaletę, a James Milner zajął miejsce (choć nie dosłownie, oczywiście) Edina Dżeko. Czy to wystarczy, aby znów podbić Old Trafford?

• A więc karty odkryte! Typowanie składów wyszło nam dość średnio, ale większość nazwisk udało nam się ustrzelić. ;) Louis van Gaal wyraźnie wyznaje zasadę, że zwycięskiego składu nie ma sensu za bardzo zmieniać i w porównaniu z pojedynkiem z Aston Villą dokonał tylko jednej roszady - w miejsce Marcosa Rojo od początku zobaczymy Chrisa Smallinga.

• I ławka gospodarzy: Valdes, Rafael, Rojo, McNair, Januzaj, Di Maria, Falcao

• Ławka rezerwowych gości: Caballero, Mangala, Kolarov, Fernando, Nasri, Lampard, Dzeko

• Mamy już wyjściowe jedenastki obu zespołów! Widzicie jakieś niespodzianki? Za chwilkę dołączymy do nich ławki rezerwowych.

• Przegraliśmy trzy ostatnie mecze wyjazdowe, ale to nie jest tak, że wszystko, co robimy jest złe. W tych spotkaniach dało się odnaleźć kilka pozytywnych elementów, które zamierzamy pokazać w derbach - powiedział przed tym meczem Manuel Pellegrini.

• Derby Manchesteru to nie tylko wspaniałe bramki, ale również twarda walka na boisku. Przekonał się o tym w 2001 roku Alf Inge Haaland, na którym zemścić się postanowił Roy Keane. Ówczesny zawodnik Manchesteru City kilka lat wcześniej (jako piłkarz Leeds) doprowadził do kontuzji Irlandczyka, a ten później ostrym faulem sprawił, że Norweg musiał zakończyć karierę. Keane raz mówił, że zrobił to celowo, potem, że był to przypadek, ale przyznać trzeba, że nie są to najprzyjemniejsze obrazki.

• Nie może dzisiaj zabraknąć zapisu jednego z piękniejszych goli w historii tych derbów. Wayne Rooney i legendarny już komentarz Andrzeja Twarowskiego

• Młodszym kibicom derby Manchesteru kojarzą z wielkimi triumfami City w ostatnim czasie i zapewne również wielkim widowiskiem, jakie obie drużyny stworzyły we wrześniu 2009 roku. Na ławce trenerskiej United sir Alex Ferguson, na City Mark Hughes, były Czerwony Diabeł. Najpiękniejszy dzień Michaela Owena w czasie jego pobytu na Old Trafford.

• W tym samym roku, choć już kolejnym sezonie, rozegrano inne niezwykle emocjonujące derby Manchesteru na Maine Road. Gospodarze dwukrotnie doprowadzali do wyrównania, a ostatecznie mecz skończył się wynikiem 3:3

• 5 maja 1971 roku zapisał się w historii United jako dzień, w którym sir Matt Busby poprowadził swój zespół po raz ostatni i jeszcze z jednego powodu. Tego dnia rozegrano jedno z najbardziej emocjonujących i widowiskowych derbów Manchesterów. Na Maine Road (były stadion City) goście do przerwy prowadzili 3:0, ale w pewnym momencie wynik wynosił 3:3. Zwycięstwo Czerwony Diabłom dał George Best, który ustalił wynik na 4:3

• Staramy się traktować to spotkanie jak każde inne, ale wiemy, że to niemożliwe. Kibice i my sami czekamy na to cały sezon, atmosfera jest niezwykle gorąca. Nasza gra w meczach z Tottenhamem i Liverpoolem była chyba najlepsza w tych rozgrywkach, ale nie osiadamy na laurach. Chcemy być jeszcze lepsi i zwyciężyć w tych derbach - powiedział przed tym meczem Phil Jones, obrońca Czerwonych Diabłów

• Denis Law to legendarny napastnik United, ale również jeden z tych zawodników, który występował w obu klubach z Manchesteru. W 1974 roku, kiedy był już po wielkiej przygodzie z Czerwonymi Diabłami i grał dla Obywateli, pogrążył swój były klub. United aby zachować szanse utrzymania w lidze potrzebowali zwycięstwa, tymczasem Law w efektowny sposób dał wygraną City

• Jeśli ktoś słyszy, widzi gdzieś nazwisko sir Matta Busby'ego, to pierwszego jego skojarzenie wiąże się z tym, że Szkot przez wiele lat trenował Manchester United i odnosił z nim ogromną liczbę pucharów. Mało kto wie, że w latach 1928 - 1936 był on piłkarzem... Manchesteru City. Zdobył on dla tego zespołu 14 goli w 226 meczach. Co ciekawe, gdy skończył swoją przygodę z "Obywatelami", występował również w barwach innego wielkiego rywala Czerwonych Diabłów, Liverpoolu

• Era sir Alexa Fergusona wszystkim kojarzy się z wielkimi zwycięstwami Czerwonych Diabłów, ale był taki jeden mecz, takie jedne derby, który kibice United chcieli by wymazać z pamięci. 23 października 2011 roku, Old Trafford.

• Sytuacja w tabeli ligowej stawia w lepszej pozycji podopiecznych Louisa van Gaala. Czerwone Diabły aktualnie są trzecie i mają punkt przewagi nad The Citizens. Jeśli ci dzis przegrają, a Liverpool pokona w jutrzejszym meczu Newcastle, to przewaga mistrzów Anglii nad piątymi wicemistrzami będzie wynosić zaledwie cztery punkty. The Reds będą mieli aż sześć kolejek, czyli dużo czasu, aby zdołać ją zniwelować