Piast Gliwice

2

Ruch Chorzów

1

• Szymon Marciniak gwiżdże po raz ostatni! Piast Gliwice pokonuje w Derbach Śląska Ruch Chorzów 2:1 (1:0) i awansuje na dziesiąte miejsce w tabeli z dorobkiem 14 punktów (tym samym rozdziela mające taki sam dorobek Pogoń Szczecin i Koronę Kielce).

• Zdaniem sędziego grający na "dziewiątce" Rafał Grodzicki fauluje w wyskoku Marcina Pietrowskiego. Ten dodał trochę od siebie.

• Josip Barisić nie zdążył do podania w "szesnastkę". Groźnie zapowiadająca się kontra Piasta spaliła na panewce.

• ... i Gerard Badia za opóźnianie gry.

• Uros Korun zagrywa piłkę ręką. Ogląda żółtą kartkę...

• Waldemar Fornalik wzmacnia linię ognia, licząc na remis. Łukasz Surma zbiega z boiska, za niego wchodzi Eduards Visnakovs.

• Bardzo dobre dośrodkowanie z narożnika Patrika Mraza na dalszy słupek, gdzie spod krycia urwał się Aleksandar Sedlar. Ten wślizgiem uderzył "tam skąd przyszła"! Piast 2, Ruch 1!

• GOL DLA PIASTA! ALEKSANDAR SEDLAR!!!

• Rzut rożny dla Piasta. Piłka trafia przed pole karne do Radosława Murawskiego, który decyduje się na strzał z woleja. Piłka po rykoszecie wychodzi poza linę końcową.

• 18/6 Strzały/strzały celne 8/3

• Paweł Oleksy skutecznie odciął od podania Josipa Barisicia. Pozwolił piłce wyjść poza plac gry. Od bramki Kamil Lech.

• Jakub Szmatuła łapie piłkę po kilkudziesięciometrowym dośrodkowaniu. Zapoczątkował kontrę przerzutem na lewe skrzydło, gdzie faulowany był Marcin Pietrowski.

• Na drugą zmianę decyduje się Waldemar Fornalik. Wpuszcza Łukasza Hanzela w miejsce Patryka Lipskiego.

• Bez zagrożenia, jeszcze Marcin Pietrowski był na spalonym.

• Kamil Lech paruje piłkę na rzut rożny po uderzeniu Patrika Mraza z woleja. Piłka jeszcze skozłowała przed bramkarzem! "Tylko" rzut rożny dla gliwiczan!

• A w ekipie gospodarzy na murawie melduje się Sasa Zivec. W stronę ławki udaje się zdobywca gola, Tomasz Mokwa.

• Strzelec bramki dla Ruchu, Jarosław Niezgoda, kończy występ w dzisiejszym meczu. Zastępuje go Jakub Arak.

• Dokładnie 7 662 widzów na Stadionie Miejskim w Gliwicach.

• Bez zagrożenia po tym stałym fragmencie gry.

• Indywidualna akcja Martina Bukaty, który ruszył sam na trzech rywali. Dał się sfaulować ok. 20 metrów od bramki Kamila Lecha.

• Błąd w komunikacji mocno odczuł Tomasz Mokwa, który w walce o górną piłkę zderzył się z Urosem Korunem. Na szczęście nie stało się nic poważnego.

• Gerard Badia pokazał się pierwszy raz od dobrych kilku minut. Przedarł się w "szesnastkę" Ruchu, gdzie zagrał "fałszem" wprost do koszyczka Kamila Lecha.

• Michał Masłowski nie zaliczy tego meczu do udanych. Zostaje zmieniony przez Martina Bukatę.

• "Niebiescy" próbują iść za ciosem. Nieudanie - Jakub Szmatuła z "piątki".

• Radoslav Latal odpowiada zmianą: Bartosz Szeliga zastępuje Macieja Jankowskiego.

• Dwójkowa akcja Martina Konczkowskiego z Kamilem Mazkiem na prawej stronie. Pierwszy z wymienionych dostaje bardzo dobre podanie zwrotne w tempo i zagrywa płasko w pole karne do Jarosława Niezgody. Ten odpowiednio dokłada nogę, doprowadzając do remisu strzałem z pięciu metrów tuż przy lewym słupku!

• REMIS! JAROSŁAW NIEZGODA!!!

• Patryk Lipski zagrywa przytomnie na prawą stronę do Kamila Mazka. Ten jednak zaprzepaścił okazję do kontry, wypuszczając piłkę sobie za mocno. Jego anemiczny strzał można wpisać jedynie do statystyk.

• Żółta kartka dla Marcina Pietrowskiego za faul na Kamilu Mazku. Ruch w "dziesiątkę", ale niebawem powinien wrócić do gry.

• Kamil Mazek centruje w pole karne i podbita piłka trafia do rękawic Jakuba Szmatuły.

• Josip Barisić nie zdołał dobiec do podania przed wychodzącym z bramki Kamilem Lechem.

• Niezła okazja chorzowian - Patryk Lipski uderzył głową z kilkunastu metrów tuż nad poprzeczką!

• Maciejowi Jankowskiemu zabrakło centymetrów, by sięgnąć piłkę po centrze Patrika Mraza.

• Piast zaczyna ze środka. Obie strony przystępują do drugiej połowy bez zmian.

• Powracamy do Gliwic na drugie trzy kwadranse meczu Piast - Ruch Chorzów. Do przerwy prowadzą gospodarze po golu Tomasza Mokwy. Dwa ostatnie mecze na tym stadionie kończyły się wynikiem 3:0. Czy dzisiaj będzie tak samo?

• Jak na razie Derby Śląska są dla gospodarzy. Początek pierwszej odsłony należał go gości, który nie byli w stanie wykorzystać dogodnych okazji. Najlepszą miał Piotr Ćwielong, który w 8. minucie - uderzając z woleja - skupił się bardziej na trafieniu w piłkę niż na sile i precyzji. Brak ofensywnych przesłanek rywala pokazał Piastowi, że może przejąć inicjatywę. Udokumentował to bramką tuż przed przerwą. Kamil Lech lekko maczał rękawice w tej sytuacji. Piłka leciała po linii, ale tłumaczyć go może jedynie to, że był zasłonięty.

Jak będzie wyglądać druga połowa? Przekonamy się niebawem.

• Koniec pierwszej połowy. Piast prowadzi z Ruchem po golu Tomasza Mokwy zza pola karnego w 41. minucie.

• Kontra Piasta. Na atomowe uderzenie z dystansu zdecydował się Radosław Murawski, który trafił jednak w będącego na spalonym Patrika Mraza.

• Gerard Badia z dziecinną łatwością ograł Łukasza Surmę przed linią 16. metra. Jego centra do Josipa Barisicia nie była już tak widowiskowa.

• Chorzowianie ruszyli za ciosem, ale muszą się zadowolić rzutem rożnym. Zbyt wysoką wrzutkę łapie Jakub Szmatuła.

• Tomasz Mokwa dostaje piłkę ok. 20 metrów od bramki gości i po "złamaniu" akcji na lewą nogę uderzył w sam środek! Zasłonięty Kamil Lech nie zdołał wrócić na pozycję i musi wyciągać piłkę z siatki!.

• GOL DLA PIASTA! TOMASZ MOKWA!!!

• Zupełnie nieudany atak Ruchu. Ostatecznie Jakub Szmatuła wznawia grę wybiciem z "piątki".

• Kamil Lech z problemami paruje centrostrzał Patrika Mraza na rzut rożny! Po chwili bramkarz Ruchu broni uderzenie głową Macieja Jankowskiego z kilku metrów!

• Dobry pomysł Michała Masłowskiego, by zagrać na prawe skrzydło do Tomasza Mokwy. Pilnujący go Paweł Oleksy wślizgiem przeciął podanie. Gliwiczanom udało się szybko odzyskać piłkę, gdzie na strzał z dystansu zdecydował się Aleksandar Sedlar. "Kontry nie będzie".

• Podobnie było w drugim polu karnym za sprawą Patrika Mraza i Kamila Lecha.

• Patryk Lipski zagrywa z rzutu wolnego na dalszy słupek. Jakub Szmatuła pewnie chwyta piłkę.

• Kamil Mazek przebiegł z piłką wzdłuż linii 16. metra i podaje na lewą stronę pola karnego do Jarosława Niezgody. Jego uderzenie zostało zablokowane.

• Rzut wolny dla Ruchu z prawej strony. Patryk Lipski nieźle centruje w "szesnastkę", lecz dobrze ustawiona defensywa Piasta wyjaśnia sytuację.

Kontrę gospodarzy przerwał Paweł Oleksy wybiciem na rzut rożny. Bez zagrożenia.

• Bardzo dobrze wyglądała akcja oskrzydlająca Pawła Oleksego, ale widocznie stracił sporo sił - jego dośrodkowanie było bardzo anemiczne. W kontrze całkiem groźnie uderzał Gerard Badia, ale czujny Kamil Lech broni.

• Chorzowianie zamknięci przed własnym polem karnym. Piast ma problem, by zbliżyć się w okolice pola karnego, więc na strzał z dystansu z "wywrotki" - po centrze z prawej strony - zdecydował się Maciej Jankowski. Piłka przeszła daleko od bramki Kamila Lecha.

• Gerard Badia zagrywa piłkę w stylu Iniesty w "szesnastkę" do Macieja Jankowskiego. Skrzydłowy Piasta nie miał szans, by dojść do piłki przed Rafałem Grodzickim.

• Bramkarzowi Ruchu nie sprawił problemów centrostrzał Tomasza Mokwy.

• Tomasz Mokwa zagrywa prostopadle nie w tempo do Josipa Barisicia. Piłka wychodzi poza linię końcową, więc Kamil Lech wznawia grę z "piątki".

• Kamil Mazek urwał się prawą stroną i zagrywa w pole karne... do nikogo. Nikt nie zamykał akcji.

• Josip Barisić nie był w stanie opanować mocne podanie Michała Masłowskiego. Bezpańska piłką trafiła pod nogi Kamila Lecha.

• Gerard Badia przejmuje dalekie podanie ok 25. metrów od bramki Ruchu. Zwlekał z jakimkolwiek zagraniem, co wykorzystał Łukasz Surma, zabierając mu piłkę spod nóg. Co ważne, uczynił to tak czysto, że nawet "Perfekcyjna Pani Domu" byłaby pod wrażeniem.

• Kolejna akcja Piotra Ćwielonga. Jego przeciągnięte dośrodkowanie na wszelki wypadek "przedłuża" Uros Korun. Piłka trafiła do Kamila Mazka, lecz ten strzela z ostrego kąta wysoko nad bramką.

• Na małej powierzchni było 5-6 zawodników. Maciej Urbańczyk zagrywa górą do wychodzącego na czystą pozycję Kamila Mazka, ale zagrał zbyt słabo.

Po chwili Jakub Szmatuła broni strzał Piotra Ćwielonga z kilu metrów!

• Starcie Patryka Lipskiego z Patrikiem Mrazem na połowie gości. Przewinił gracz Piasta, ale zdaniem sędziego zagranie nie kwalifikowało się na pokazanie żółtej kartki.

• Tomasz Mokwa popędził prawym skrzydłem niemal do linii końcowej. Dośrodkował zbyt głęboko w "szesnastkę" a tam pewnie interweniuje Kamil Lech.

• Anemicznie uderzenie Macieja Jankowskiego zza pola karnego nie mogło zaskoczyć Kamila Lecha. Musiał czekać, aż piłka znajdzie się w jego rękawicach.

• Nieudane dośrodkowanie Josipa Barisicia zapoczątkowało kontrę Ruchu. Kamil Mazek dostaje piłkę na prawym skrzydle, skąd zagrywa zbyt anemicznie do Jarosława NIezgody.

• Goście zaczynają ze środka!

• Gliwiczanie wygrali dwa ostatnie mecze z "Niebieskimi" tym samym stosunkiem bramek - 3:0. Tradycja będzie podtrzymana?

• Losowanie stron. Kapitanami są Jakub Szmatuła i Łukasz Surma. "Górą"...

• Obie "jedenastki" wychodzą na murawę!

• Gospodarze chcieliby uczcić 100. mecz na stadionie zwycięstwem. Mimo że "Niebiescy" przegrali ostatnie trzy mecze z rzędu, to tanio skóry nie sprzedadzą...

• Obie strony, podobnie jak będące wyżej w tabeli Śląsk Wrocław i Górnik Łęczna, mają na swoim koncie po 11 punktów. Zwycięstwo pozwoliłoby skoczyć nawet w okolice miejsc 9-11.

• Rezerwowi Piasta Gliwice: Dobrivoj Rusov - Martin Bukata, Edvinas Girdvanis, Paweł Moskwik, Igor Sapała, Sasa Zivec i Bartosz Szeliga.

• Rezerwowi Ruchu Chorzów: Wojciech Skaba, Jakub Arak, Łukasz Moneta, Łukasz Hanzel, Bartosz Nowak, Michał Helik i Eduards Visnakovs.

• Do rozpoczęcia meczu prowadzonego przez Tomasza Kwiatkowskiego pozostało jeszcze trochę czasu, więc odsyłam do zapowiedzi "pióra" Kai Krasnodębskiej:

Piast - Ruch LIVE! Kto będzie panował na Śląsku?

• Relację NA ŻYWO z meczu Piast Gliwice - Ruch Chorzów zaprasza Tomasz Górski. Dobry wieczór i kłaniam się nisko!

• Zapewne każdy oglądał film "Uciec, ale dokąd?". W przeciwieństwie do Jeana-Claude'a Van Damme'a wcielającego się w Sama Gillena, obie drużyny wiedzą skąd uciec - odpowiednio 14. i 15. miejsca w LOTTO Ekstraklasie. Komplet "oczek" pozwoli dzisiaj zbliżyć się do "niebieskiej" strefy. Zwycięzca może być tylko jeden...